Çelik gemilerin inşasında kaynak prosesi üzerine kalite kontrol ve proses iyileştirme çalışmaları
  1. Tez No: 183439
  2. Yazar: SERKAN EKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma ülkemizde son yıllarda büyük önem kazanmış gemi inşafaaliyetlerinde sıklıkla kullanılan kaynak uygulamalarında oluşabilecek muhtemelhataları, meydana gelme sebepleri ve önlenmesi gemi inşa faaliyetlerinde kaynaklıbirleştirmelerin kalite kontrol yöntemlerinin tanıtılması v.b. hususları toparlayıcı öz vekısa bilgilerden oluşmaktadır. Tüm bu bilgilerin yayımlanmış bir çok literatürde yeraldığı aşikardır.Bu çalışmada detaylarıyla sunulan tez konusu ISO 9000:2000 Kalite YönetimSistemi (KYS) ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY) `nde söz edilen prosesiyileştirme/geliştirme modelinin gemi inşa'da kaynak prosesine uygulanabilirliğiüzerinedir. Bu kapsamda ilk teknikleri ve proses geliştirme modeli incelenerek elektrikark kaynakları üzerine uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines possible defects in welding application used in the shipbuilding, reasons for these defects and precautions. This study also examines qualitycontrol of welds.The subject of this thesis is process improvement models defined in ISO 9000-2000 Quality Management System (QMS) and Total Quality Management (TQM) andused in the welding process in the ship building. In this context, earlier techniques andprocess techniques were examined and then applied to an electric arc welding. It wasalso made a discussion on the results.