Katı kil numunelerinin dielektrik özellikleri üzerine nemin etkisi
The effect of humidity on the dielectric properties of solid clay sampels
- Tez No: 183450
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAZİRET DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Doğada bulunan maddelerin elektrik yüklerinin uygulanan bir dış elektrikalana tepkileri, maddelerin ?iletken?, ?yarıiletken? veya ?dielektrik? olaraksınıflandırılmasını belirler. Bu tür bir sınıflandırmaya bağlı kalarak, elektrikselkarakteristiklerinin doğru olarak ölçülmesi, malzemenin pratik kullanımı açısındanoldukça önemlidir.Bu çalışmada üç farklı kil numunesinin dielektrik ölçümleri paralel plakalıkondansatör metodu ile 5Hz - 13MHz frekans aralığına sahip HP 4192A LFEmpedans Analizörü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kil numunelerinin nem tutmakapasitelerine göre dielektrik özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir.Ölçümler sonucunda, kil numunelerinin tuttukları nem oranlarına bağlıolarak dielektrik parametreler, Kompleks Elektrik Modülü formalizmi kullanılarakteorik ifadelerin deneysel değerlere fit edilmesi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The response of electric charges in materials existing in nature to an externalelectric field determines the classification of materials as ?conductor?,?semiconductor? or ?dielectric?. Depending on such a classification, the correctmeasurement of electrical properties is very important with respect to the practicaluse of material.In this study, the dielectrical measurements of three different clay sampleshave been carried out using parallel plate capacitor method and HP 4192A LFImpedance Analyser having a frequency range between 5 Hz- 13 MHz. The changeswhich occur at dielectrical properties of clay samples according to their humidityholding capacities have been investigated.As a result of measurements, the dielectrical parameters depending upon theholding humidity ratios of clay samples have been calculated by fitting theoreticalexpressions to experimental values using Complex Electrical Module formalism.