Hardal yağı biyodizelinde depolama süresi ve şartlarının yakıt özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılması
The investigation of the effect on fuel properties of storage and candidation in mustard oil biodiesel
  1. Tez No: 183449
  2. Yazar: ATAKAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, üretilen biyodizelin saklama koşulları ve saklama sonrası yakıtözelliklerinde meydana gelebilecek değişimlerini incelemek maksadıyla yapılmıştır. Buamaçla anavatanı ülkemiz olan ve kolaylıkla her yerde yetiştirilebilecek hardal bitkisikullanılmış, yağ oranı ve biyodizel üretimine uygunluğu araştırılmıştır. Üretilen hardal yağıbiyodizeli yanında mukayese açısından Opet firmasının eurodizel ürünü ve eurodizelbiyodizel karışımları koşullu ortamda saklanarak önemli yakıt özelliklerinde meydanagelebilecek değişiklikler gözlemlenmiştir. Çalışmada Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi,Biyodizel Laboratuarı bünyesinde bulunan üretim tesisi ve yakıt özelliklerini belirleyen aletlerkullanılmıştır.Üretilen biyodizel, koşullu ortamda ışık almadan depolanmış ve 25 Mart/20 Haziran2005 tarihleri arasında 6 kez testlere tabi tutulmuştur. Bu testler neticesinde hardalbiyodizelinde kullanım ve standartlar açısından ufak problemler olduğu gözlemlense de,eurodizel ile karıştırıldığı takdirde rahatlıkla kullanılabileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study has been done to investigate the probable changes of the fuel characteristicsof its storing and after storing conditions of the product biodiesel. With this aim, the mustardplant, of which main country is our country and can be easily produced have been used and itsoil level and searched appropriateness to biodiesel production. To compare with this producedmustard oil biodiesel, the eurodiesel production of Opet company has been taken andbiodiesel-eurodiesel mixture has been used for that comparison. After storing for a while,the changes in the fuel characteristics has been observed. Production foundation and thedevices which indicate fuel fatures have been used in biodiesel laboratory of the faculty ofagriculture of Selcuk University.The product biodiesel has been stored without getting light in the conditioned ambienceand has been tested six times between March 25 and June 20, 2005. at the end of these tests,even if it has been observed minor problems in the mustard biodiesel usage, it has been seenthat in can be used easly when we have mixed it with eurodiesel.