Süne-kımıl zararı görmüş buğdaylardan, emgili tanelerin ayrılmasında, farklı fiziksel ayırma metotlarının etkisi
The effects of different physical seperation methods on the seperation of sun-bug damaged grains from wheats damaged by sun-bug
  1. Tez No: 183451
  2. Yazar: YILDIZ UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, süne-kımıl zararlı tanelerle karışık buğday partilerinden hasargörmüş taneleri ayırmada, farklı ayırma metotları (gün ışığında, ışık üstünde veeleyerek ayırma) kullanılarak ayıklanmış, partinin fiziksel, fizikokimyasal ve reolojiközellikleri üzerindeki değişiklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçdoğrultusunda piyasadan beş farklı emgi oranında %1.0, 3.5, 5.0, 7.0 ve 10.0Bezostaya-1 (kırmızı, sert) ve yine üç farklı emgi oranında %1.0, 3.5 ve 5.0 Gerek-79 (beyaz, yumuşak) buğdayı temin edilmiştir.Buğday örnekleri farklı ayırma metotlarıyla emgili taneler ayrıldıktan sonraşahit örneklerle birlikte analiz edilmiştir. Gün ışığında emgili tanelerin ayrılmasıkaliteyi önemli düzeyde artırmış, ancak ışık üstünde ayırma metodu çok daha fazlaetkili olmuştur. Eleyerek ayırma metoduyla ayırma sonucu kalitede herhangi birdeğişim olmamıştır. Sonuç olarak süne-kımıl emgili tanelerin gün ışığı ve ışıküstünde gözle ayrılması ile yemlik düzeydeki buğdayların kalitesi, ekmekyapılabilecek kalitatif özelliklere yükseltilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using different seperation methods (in the sun light, over thelight, sifting) in the seperation of harmful wheat seeds from wheats mixed with sunbug damaged seeds. The determination of the changes on physical, physicochemicaland reologic properfies of seperated wheats has been aimed. For this purpose, fivedifferent Bezostaya-1 (red-hard) wheats damaged by sun bug at the rate of %1,3.5, 5, 7 and 10.0 and three different Gerek-79 wheats (white- soft) damaged at therate of %1, 3.5 and 5 have been provided from the market.The samples of wheat have been analysed by applying seperation methodsagainst fixed samples after sun bug damaged grains have been seperated. Theseperation of sun- bug damaged grains in the sun light has increased the quality at animportant rate, however the seperation method over the light has been much moreeffective. At the and of sifting seperation, there hasn?t been any change in quality.As a result, with the eye-view seperation of sun- bug damaged seeds in the sun lightand over light, the quality of wheats for feed could be increased to the qualitativeproperties that could be made bread.