İnanlı (Muratlı-Tekirdağ) tarım işletmesi arazilerinde ayrıntılı toprak haritasına ve coğrafi bilgi sistemine göre parselasyon haritasının yapımı
Drawing a map of percolation according to the detailed map of soil and geographical information system on inanli (Tekirdağ - Muratlı) agricultural administrating land
  1. Tez No: 183524
  2. Yazar: SERKAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL CANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
T.C.TRAKYA €NİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİT€S€İNANLI (MURATLI-TEKİRDAĞ) TARIM İŞLETMESİ ARAZİLERİNDEAYRINTILI TOPRAK HARİTASINA VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİNEG„RE PARSELASYON HARİTASININ YAPIMIY€KSEK LİSANS TEZİTOPRAK ANABİLİM DALI€ZETTekirdağ ili, Muratlı il‚esi'nin 5 km batısında bulunan inanlı tarım arazilerini,yeniden ele alıp modern ve hassas tarım yapılabilecek duruma getirebilmek i‚in, İnanlıtarım topraklarının parselasyon işlemi ger‚ekleştirilmiştir.Parselasyonun yapılabilmesi i‚in, İnanlı Tarım İşletmelerine ait olan temeltoprak haritası, sayısal veri olarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bilgisayarortamında temel toprak haritasındaki toprak serileri ile toprak parselleri †rt‡şt‡r‡lmeye‚alışılmıştır. Koşullar denk gelmediği zaman birbirlerine aynı nitelikteki toprak serileride dikkate alınarak tarla sınırları veya parsellerin geometrik yapısı, toprak serisisınırlarıyla uyum i‚ersinde parseller oluşturulmuştur.B‡y‡k †l‚ekli Harita Yapım Y†netmeliği'ndeki esaslara g†re 1/5.000 †l‚ekliuygulama haritasında, tasarlanmış poligon noktalarına bağlı olarak, oluşturulanparsellerin k†şe noktalarının, kutupsal y†ntemle aplikasyon elemanları haritacılıklailgili NETCAD yazılımı kullanılarak hesaplanmış ve ‚izelgelerde sunulmuştur.Parselasyon sonucunda, İnanlı tarım arazileri değişik y‡z†l‚‡mlerine sahip toplam 6 adaoluşturulmuştur. Bu oluşturulan 6 adada toplam 248 adet parsel mevcut olup,oluşturulan parsel topluluklarının toplam y‡z†l‚‡m‡ değeri ise 9910210.39 m2 (991hektar)'dır.2006, 73 sayfaANAHTAR KELİMELER:Arazi Toplulaştırması, Parselasyon, Coğrafi Bilgi Sistemi, Kutupsal Aplikasyonİ•İNDEKİLERSayfa No„ZET iiiSUMMARY ivˆİZELGE LİSTESİ viiŞEKİL LİSTESİ viiiEKLER LİSTESİ xKISALTMALAR xi1. GİRİŞ 12. KAYNAK ARAŞTIRMASI 23. TOPLULAŞTIRMA ˆALIŞMALARININ T€RKİYE'DEKİDURUMU 33.1. TÅ rkiye'deki Uygulamalar 53.2. Yasal Durum 64. COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ 74.1. Tanımı 74.2. Veri Yapısı 74.3. Coğrafi Bilgi Sisteminin Elemanları 94.4. Veri Depolama Formatları 94.4.1. Vekt‹rel veri 104.4.2. Raster veri 104.4.3. Arasındaki farklılıklar 114.5. Sorgulama 114.6. Analizler 124.6.1. Sayısal yÅ kseklik modeli 134.6.2. Eğim haritası 134.6.3. Bakı haritası 144.6.4. Sınıflandırılmış arazi ‹rtÅ sÅ 145. İNANLI TARIM İŞLETMELERİNİN DURUMU 155.1. Coğrafi Konumu 155.2. İklim 155.3. Jeoloji 165.4. Fizyografya 165.5. Doğal Bitki „rtÅ sÅ 165.6. İşletmeye Ait Topraklar 175.7. İnanlı Tarım Arazilerinin Fizyografik Konum Kesitleri 296. İNANLI TARIM İŞLETMELERİNİN TOPRAK SERİLERİHARİTASI DİKKATE ALINARAK €NİFORM TOPRAKˆEŞİTLERİNDEN KURULU PARSELASYONHARİTASININ YAPIMI 316.1. Toprak Serisi Haritasının Sayısallaştırılması 316.2. Sayısallaştırılmış Temel Toprak Haritasının Standart TopoğrafikHarita (1/25.000) €zerine „rtÅ ştÅ rÅ lerek Aktarılması 326.3. Temel Toprak Haritasının 1/5.000 „lŒekli Kadastral TopoğrafikHaritanın €zerine Aktarılması 356.4. Parselasyon Ve Yol Ağı Şebekesinin Oluşturulması 376.4.1. Toprak serisi gruplarına g‹re parsellerin oluşturulması 38Sayfa No6.4.2. İnanlı tarım işletmesi arazisinin eğim ‹zelliğine g‹reparsellerin oluşturulması 396.4.3. Alan bÅ yÅ klÅ klerine g‹re parsellerin oluşturulması 406.5. Oluşturulan Parselasyon Haritasının Aplikasyon DeğerlerininBulunması 417. SONUˆ VE „NERİLER 49KAYNAKLAR 60„ZGEˆMİŞ 62TEŞEKK€R 63EKLER 64•İZELGE LİSTESİSayfa Noˆizelge 6.1. 1/5.000 ‹lŒekli kadastral haritaların pafta numaraları 36ˆizelge 6.2. İnanlı Tarım İşletmelerine ait toprak taksonomisi 38ˆizelge 6.3.Aynı nitelikteki toprak serilerinin ordo gurupları 39ˆizelge 6.4. 25 ve 50 dekar'lık parselasyonları yapılan toprak serileri 40ˆizelge 7.1.1 Ankete katılanların arazi varlıklarının, arazi bÅ yÅ klÅ klerine(dekar) g‹re dağılımı 49ˆizelge 7.1.2 Ankete katılanların arazi varlıklarının parsel adeti dağılımı 49ˆizelge 7.1.3 Ankete katılanların arazi parselleri arasındaki en yakın uzaklığı 50ˆizelge 7.1.4 Ankete katılanların arazi parselleri arasındaki en uzak uzunluğu 50ˆizelge 7.2.1 Ankete katılanların arazi varlıklarının, arazi bÅ yÅ klÅ klerine(dekar) g‹re dağılımı 50ˆizelge 7.2.2 Ankete katılanların arazi varlıklarının parsel adeti dağılımı 50ˆizelge 7.2.3 Ankete katılanların arazi parselleri arasındaki en yakın uzaklığı 50ˆizelge 7.2.4 Ankete katılanların arazi parselleri arasındaki en uzak uzunluğu 50ˆizelge 7.3. İnanlı Tarım İşletmesine ait toprak serilerinin yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 63ˆizelge 7.4. Kadastral parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 63ˆizelge 7.5.1. 100 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 64ˆizelge 7.5.2. 101 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 65ˆizelge 7.5.3. 102 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 66ˆizelge 7.5.4. 103 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 67ˆizelge 7.5.5. 104 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 67ˆizelge 7.5.6. 105 no'lu adanın parsel numaraları ve yÅ z‹lŒŠmÅ değerleri 68ŞEKİL LİSTESİSayfa NoŞekil 4.1. Grafik ve grafik olmayan veriler 8Şekil 4.2. YeryÅ zÅ parŒası Å zerindeki verilerin CBS'ye aktarılması 8Şekil 4.3. Coğrafi Bilgi Sistemi bileşenleri 9Şekil 4.4. Vekt‹r ve Raster verinin elde edilişi 9Şekil 4.5. Raster veri ve piksel renk aralığı 10Şekil 4.6. Raster veri, Vekt‹r veri ve yeryÅ zÅ nÅ n birlikte g‹rÅ nÅ mÅ 11Şekil 4.7. Harita Å zerinde ada, parsel sorgulaması 12Şekil 4.8. Sayısal yÅ kseklik modeli 13Şekil 4.9. Eğim haritası 13Şekil 4.10. Bakı haritası 14Şekil 4.11. Sınıflandırılmış arazi ‹rtÅ sÅ 14Şekil 6.1. İnanlı tarım arazisinin temel toprak haritası 31Şekil 6.2. Temel toprak haritasının sayısal harita g‹rÅ ntÅ sÅ 32Şekil 6.3. İnanlı Tarım İşletmesinin 1/25.000 ‹lŒekli haritasının bir b‹lÅ mÅ 33Şekil 6.4.1. İnanlı tarım arazilerinin yarı mat pankromatik1. Œift hava fotoğrafı 34Şekil 6.4.1. İnanlı tarım arazilerinin yarı mat pankromatik2. Œift hava fotoğrafı 34Şekil 6.5. Temel toprak haritası ve 1/25.000 ‹lŒekli topoğrafikHaritanın birlikte g‹rÅ nÅ mÅ 35Şekil 6.6. 1/5.000 ‹lŒekli kadastral paftaların birlikte g‹rÅ nÅ mÅ 36Şekil 6.7. Temel toprak haritası ve kadastral haritanın birbirleriyleˆakıştırılması 37Şekil 6.8. İnanlı Tarım Arazisinin eşyÅ kselti eğrileri haritası 40Şekil 6.9. İnanlı tarım arazilerinin parselasyon haritası 41Şekil 6.10.1. 100 No'lu adanın aplikasyon değerleri 43Sayfa NoŞekil 6.10.2. 101 No'lu adanın aplikasyon değerleri 44Şekil 6.10.3. 102 No'lu adanın aplikasyon değerleri 45Şekil 6.10.4. 103 No'lu adanın aplikasyon değerleri 46Şekil 6.10.5. 104 No'lu adanın aplikasyon değerleri 47Şekil 6.10.6. 106 No'lu adanın aplikasyon değerleri 48Sayfa NoEKLER LİSTESİEk-A. Araştırma alanına ait drenaj ağ sistemi 64Ek-B.1. Araştırma alanının gÅ neyinde yer alan fizyoğrafik konumug‹sterir kesitler (A-A',B-B') 65Ek-B.2. Araştırma alanının kuzeyinde yer alan fizyoğrafik konumug‹sterir kesitler'(C-C',D-D') 66Ek-B.3. Araştırma alanının kuzey-batısında yer alan fizyoğrafik konumg‹sterir kesitler (E-E',F-F') 67Ek-B.4. Araştırma alanının kuzey-doğusunda yer alan fizyoğrafik konumug‹sterir kesitler (G-G',H-H') 68Ek-C. 1/ 35.000 „lŒekli Parselasyon Haritası 69Ek-D. 1/25.000 „lŒekli Nirengi ve Poligon Kanavası 70Ek-E.1. İnanlı Tarım Arazilerinin Sayısal YÅ kseklik Modeli 71Ek-E.2. İnanlı Tarım Arazilerinin Eğim Haritası 72Ek-E.3. İnanlı Tarım Arazilerinin Bakı Haritası 73
Özet (Çeviri)
TRAKYA UNIVERSITYTHE INSTITUTE OF NATURAL SCIENCEDRAWING A MAP OF PERCOLATION ACCORDING TO THE DETAILED MAP OFSOIL AND GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM ON INANLI (TEKİRDAĞ -MURATLI) AGRICULTURAL ADMINISTRATING LANDMASTER THESISSOIL SCIENCESUMMARYThe process of the percolation of Inanlı Agricultural Land has been carried out so asto be able to practice modern and sensitive agriculture by examining Inanlı Agricultural Landwhich is located in the west - 5 kilometers away from Tekirdağ, Muratlı.In order that the percolation can be done, the Main Map of Soil belonged to InanlıAgricultural Administrating has been transferred into the computer as digital data. The soilseries on the Main Map of Soil have been tried to be covered with the parcels of soil oncomputer. On inconvenient occasions, being taken into consideration the soil series in thesame quality to one another, without being thought of the borders of fields or the geometricalstructure of the parcels, the parcels have been formed in the harmony with the borders of thesoil series.According to the principles in the Regulations of the Big Scaled Map Constructing, onthe 1/5.000 scaled application map, attached to the planned polygon points, the applicationparts found with the use of polar technique of the corner points of the formed parcels havebeen calculated with the help of NETCAT and they have been presented on the tables.As aresult of percolation , six islands in total which have different area on Inanlı AgriculturalLand have been formed. There are two hundred forty eight (248) parcels in total on theseformed islands, and the area in total of all the parcel groups is 9910210.39 square meters(991 hectares).2006, 73 pagesKEY WORDSAggregation of Land, Percolation, Geographical Information System , Polar Application