Bölmeli kapalı ortamlarda doğal konveksiyon
Heat convection in partitioned enclosures
- Tez No: 183525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Düşey duvarlarından biri ?TH? sıcaklığında , diğer düşey duvarı ?TC?sıcaklığında olan alt ve üst yüzeyleri adyabatik , ?L? boyunda ve ?H? yüksekliğinde birbölmeli ortamda doğal taşınımla gerçekleşen ısı transferi nümerik olarak incelenmiştir.İnceleme kare kapalı ortam durumu için yapılmıştır. Kare kapalı ortam kalınlığı sıfırkabul edilen bir bölme ile bölünmüştür.Rayleigh sayısının 104 , 105 ve 106 değerleri vedikey bölmenin değişik mesafelerde bulunması durumu için nümerik incelemegerçekleştirilmiştir.Yönetici Denklemler metodu kullanılarak nümerik olarakçözülmüştür.Sonuçlar akım fonksiyonları , izotermler ve Nusselt sayıları verilerekyorumlanmıştır.Sonuçlar Rayleigh sayısının artmasıyla ısı transferinin önemli mertebelerdearttığını ve bölmenin kapalı ortamın ortasında olması durumu için ısı transferinin endüşük değerde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe natural convection in a partitioned enclosure is investigated numerically byPDQ method. The two opposite vertical walls at the enclosure are isothermal atdifferent temperatures ( TH and TC ). And the other walls are adiabatic. Numericalcomputations have been made for different values of distance between hot wall andpartition with the Rayleigh number Ra=104 , Ra=105 , Ra=106. Results have beenobtained in terms of streamline , isoterm patterns and local nusselt number.Results show that heat transfer across enclosure increase with increasingRayleigh number. Minimum heat transfer occurs for the case that the partition is in themiddle at the enclosure.