Bedensel engelli sporcularda kognitif fonksiyonlar ve görsel algılamanın reaksiyon zamanı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive functions and visual perception and reaction time in athletes with physical disabilities
  1. Tez No: 555954
  2. Yazar: ADEVİYE İNANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SONGÜL ATASAVUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnanlı, A. Bedensel Engelli Sporcularda Kognitif Fonksiyonlar ve Görsel Algılamanın Reaksiyon Zamanı ile İlişkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, 2019. Bu çalışma bedensel engelli sporcularda kognitif fonksiyonlar ve görsel algılamanın reaksiyon zamanıyla olan ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya bedensel engelliler spor federasyonuna bağlı masa tenisi, okçuluk, atıcılık sporunu yapan; yaşları 18-65 yaşları arasında değişen 6 kadın 16 erkek sporcu olmak üzere toplam 22 sporcu katıldı. Çalışmada sporcuların üst ekstremite kas kuvvetleri, omuz esneklikleri, kavrama kuvvetleri, ince el becerileri, parmak kavrama güçleri, kognitif fonksiyonları, görsel algılamaları, reaksiyon zamanları, bilişsel başarısızlık durumları, uyku kaliteleri, depresyon durumları değerlendirildi. İstatiksel analiz sonucunda; masa tenisçi – okçular arasında (p=0,006) sağ eksternal rotasyon, masa tenisçi – atıcılar arasında (p= 0,002) sağ supinasyon, masa tenisçi – okçular arasında (p=0,001); masa tenisçi – atıcılar arasında (p= 0,003) sol supinasyon kas kuvveti arasında anlamlı fark bulundu. Gruplar arasında kognitif fonksiyonlar, görsel algılama ve reaksiyon zamanı açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Değerlendirilen diğer parametreler bakımından gruplar arasında anlamlı bir farklılık ve kognitif fonksiyonlar ile görsel algılamanın reaksiyon zamanına etkisi bulunmadı (p>0,05). Kognitif fonksiyonlar ile görsel algılama arasında pozitif yönde anlamlı orta derecede kuvvetli bir ilişki bulundu (r=0,525, p=0,012). Bilişsel başarısızlık ile sağ reaksiyon zamanı arasında pozitif yönde anlamlı orta derecede bir ilişki bulundu (r=0,469, p=0,028). Çalışmanın sonucunda; unutkanlık dalgınlık gibi bilişsel başarısızlığın el reaksiyon zamanını uzatarak reaksiyon hızını yavaşlatmasına sebep olduğu bulunmuştur. Sporda başarıyı arttırmak amacıyla bu alanda çalışan fizyoterapistlerin, antrenörlerin ve sporcuların müsabaka öncesi stres ve kaygı ile başa çıkma yöntemleri üzerine yoğunlaşmalarının önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İNANLI, A. Investigation of the Relationship Between Cognitive Functions and Visual Perception and Reaction Time In Athletes With Physical Disabilities, Hacettepe University Graduade School of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master's Thesis, Ankara, 2019 This study was conducted to investigate the relationship between cognitive functions and visual perception and reaction time in physically disabled athletes. Table tennis, archery and shooting sport of physically disabled sports federation participated in the present study. The athletes consist of 22 people, 6 women and 16 men aged 18 to 65 years. Upper extremity muscle strength, shoulder flexibility, grip strength, fine dexterity, finger grip strength, cognitive functions, visual perception, reaction time, cognitive failures, sleep quality and depression were evaluated in the study. As a result of statistical analysis; right external rotation between table tennis player and archers (p = 0.006), right supination between table tennis player and shooters (p= 0.002), between table tennis player and archers (p = 0.001); There was a significant difference between left supination muscle strength, including table tennis - shooters (p= 0.003). There was no significant difference between the groups in terms of cognitive functions, visual perception and reaction time (p> 0.05). There was no significant difference between the groups in terms of the other parameters evaluated and cognitive functions and visual perception had no effect on reaction time (p> 0.05). There was a moderately positive strong relationship between cognitive functions and visual perception (r=0,525 p= 0.012). There was a positive correlation between cognitive failure and right reaction time (r=0,469, p = 0.028). As a result of the study; It was found that cognitive failure such as forgetfulness, thoughtfulness, slowing down the reaction speed by prolonging the hand reaction time. In order to increase the success in sports, it was seen that physiotherapists, coaches and athletes working in this field should focus on methods of coping with stress and anxiety before the competition.