Tekirdağ ilinde süt hayvancılığına ağırlık veren hayvancılık işletmelerinin yem temin sorunları üzerine bir araştırma
The investigation of feed supply in the place where the cow breeding is highly concentrate in Tekirdag
  1. Tez No: 183526
  2. Yazar: ERDEM GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTEK RDAĞ L NDE SÜT HAYVANCILIĞINA AĞIRLIK VEREN HAYVANCILIKŞLETMELER N N YEM TEM NSORUNLARI ÜZER NE B R ARAŞTIRMAErdem GÜRTUNCATrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU2006, Sayfa :86Jüri: Prof. Dr. . Hakkı NANYrd. Doç. Dr. Levent COŞKUNTUNAYrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLUAraştırmanın amacı hayvancılıkta verimi etkileyen başlıca etkenlerden olan yemintemini konusunda yaşanan sorunları araştırmaktır. Yem teminindeki sorunlar fabrika(kesifveya fenni) yemi ve Kaba (bitkisel ) yemdeki sorunlar olmak üzere 2 kısımda incelenmiştir.Araştırmaya esas olan veriler Tekirdağ genelinde 80 köyde anket çalışması yapılarakelde edilmiştir. Ancak süt hayvancılığını yoğun yapan Tekirdağ Merkez, Malkara veHayrabolu'daki köylerde daha fazla üretici ile anket yapılması prensibi benimsendiğindentoplam 111 işletme ile anket gerçekleştirilmiştir.Tekirdağ ve Türkiye'deki hayvancılık ve yem kullanımı hakkında genel bilgilerverildikten sonra anket sonuçlarından çıkan veriler değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Büyükbaş hayvan popülasyonunun hemen tamamı saf kültür ve melezlerinden oluşanTekirdağ ilinde hayvancılığın gelişme şansı ve olanakları oldukça fazladır. Buna karşılıkhayvanların sağlıklı büyümesi ve beslenmesi için gerekli ahır yapıları ve yem teminikonularında yeterli ilerleme sağlanamamıştır. Tekirdağ ilinde hayvancılığı daha sağlıklı veverimli yapabilmek için devlet tarımsal yayımla ilgili tüm imkânları kullanarak üreticininhayvan bakım ve besleme ile ilgili konularda çözüm kabiliyetlerini geliştirmelidir. Tarımbakanlığı içerisinde sahada üretici ile beraber çalışacak mühendisler istihdam edilmesigerekmektedir. Üretici ancak kendine yakın olan ve kendisine güvenebileceği insanlarlaçalışırsa istenilen seviyeye gelecektir.ANAHTAR KEL MELER: Tarımsal Yayım, yem temini, ahır, sağlıklı ve verimlihayvancılık, üretici, çözüm kabiliyeti
Özet (Çeviri)
SUMMARYMsc. ThesisTHE INVESTIGATION OF FEED SUPPLY IN THE PLACE WHERE THE COWBREED NG S HIGHLY CONCENTRATE IN TEK RDAĞErdem GÜRTUNCATrakya UniversityGraduate School of Naturel ana Applied SciencesDepartment of Agricultural EconomicsSupervisor: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU2006, Page :86Jury: Prof. Dr. . Hakkı NANYrd. Doç. Dr. Levent COŞKUNTUNAYrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLUThe objective of this research is to search the problem of the feed supply that use incow breeding Which effect the efective of the cow breeding. I?ve divided the feed supply intwo groups. The first one is the feed Which is produced in factory ana the second one is thefeed Which is produced in field.I?ve made 111 questionnaire.I did the questionnaire in 80 village Which are in the partof Tekirdağ. My questionnaire especially high concentrate on Malkara, Cener of Tekirdağana Hayrabolu Which are good for the cow breeding.In the thesis First I?ve given information about the Turkey?s ana Tekidağ?s cowbreeding ana after that I? ve added vale to the questionnaire.Cow breeding has a chance to grow. Because the lineage of the cow population has anefficient property but There hasn?t been enough development yet about healthy cow breedingana efficient cow breeding. For developing the animal breeding, Turkish goverment mustincrease the people of the capability about the solving problems of animal breeding in case ofAgricultural Publication ana Turkish goverment must take engineers to work with the farmerclosely about the feed supply ana animal breeding. If the Turkish farmers work with reliableana experienced engineers they will be succesfull ana race with the farmers Which liveabroad.KEY WORDS: Agricultural Publication, Feed Supply, Healty ana Effective Cow Breeding,Producer , Solving Capabilty