100. Yıl Heyelanı (Adana) jeolojik-jeoteknik incelemesi
The geological-geotechnical investigation of the 100. Yıl Landslide
  1. Tez No: 183589
  2. Yazar: ELİF ERDEVE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma 2005-2006 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Fen BilimleriEnstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarakhazırlanmıştır.Aralık 2001 ve Ocak 2002 tarihlerinde 100. Yıl Bölgesi batı kesimindeoluşan heyelan bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Çalışmaya önce arazide başlanmış, heyelanın detay haritası yapılarakboyutları ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra laboratuvar çalışmaları için gerekliörselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınarak heyelanın içinde geliştiği HandereFormasyonu'nun jeoteknik özellikleri bulunmuştur. Arazide elde edilen veriler ilelaboratuar çalışmaları sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek büroçalışmaları için gerekli veriler sağlanmıştır. Büro çalışmaları bilgisayar çizimleriyledesteklenerek heyelanların oluşum mekanizması, çevreye olan etkisi ve heyelanlarakarşı alınacak önlemler araştırılmıştır.Sonuçlar heyelanların meydana gelmesinde 2001 Aralık ve 2002 Ocakaylarında mevsim normallerinin üzerinde aşırı yağışlar nedeni ile birimlerin suyadoygun hale gelmesi sonucu boşluk suyu basıncının artmasına bağlı olarak efektifbasıncın azalması yanında kayan kütle üzerindeki altere olmuş kiltaşı birimininvarlığı, tabaka doğrultu ve eğim yönünün de önemli rol oynadığını göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Heyelan, Handere Formasyonu, Boşluk suyu basıncı,Efektif basınç.I
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an MSc thesis at the Department ofGeology of Institue of Natural and Applied Sciences, University of Çukurova in theacademic year of 2005-2006.The landslides occurred west of the 100. Yıl region in December 2001 andJanuary 2002 are the main subject of this study.First, after a detailed field work, the landslides were mapped and theirdimensions have been determined. Then, undisturbed and disturbed samples weretaken in order to determine the geotecnical characteristics of the Handere Formation.Necessary data for office studies have been obtained, after evaluating both the fieldand laboratory data. Causes, mechanisms, enviromentel effects of the landslides andnecessary measurements need to be taken were investigated using computer analysisin the office.The results showed that excessive rainfall in February, 2001 and January,2002 causing saturation of the units and pore pressure increase and effective pressuredecrease as a result, also the existance of an altered claystone unite caused thelandslide. Dip and joint pattern of these units played a major role in these landslides.Key Words : Landslide, Handere Formation, Excessive Rainfalls, PoreWater Pressure, Effective Pressure.II