Yüksek sıcaklık altında barındırılan etlik piliçlerin rasyonlarına farklı düzeylerde ilave edilen organik krom'un performans, kan ve karkas parametreleri üzerine etkileri
Effects of dietary organic chromium supplementation on performance, blood and carcass paramaters of broiler chicks maintained under high temperature
- Tez No: 183656
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİYÜKSEK SICAKLIK ALTINDA BARINDIRILAN ETLİK PİLİÇLERİNRASYONLARINA FARKLI DÜZEYLERDE İLAVE EDİLEN ORGANİKKROM'UN PERFORMANS, KAN VE KARKAS PARAMETRELERİÜZERİNE ETKİLERİMurat AKILLIÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜZOOTEKNİ ANABİLİM DALIDanışman: Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLUYıl: 2006, Sayfa 43Jüri: Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLUProf. Dr. Murat GÖRGÜLÜDoç. Dr. Ahmet ŞAHİNBu çalışmada, yüksek sıcaklık altında barındırılan etlik piliç rasyonlarına farklı düzeyde ilaveedilen organik formdaki kromun performans, karkas ve kan parametreleri üzerine etkileriaraştırılmıştır. 80 adet bir günlük yaştaki erkek civcivler, her biri 16 hayvandan benzer canlı ağırlıkortalamasına sahip (44.86) beş gruba ayrılmıştır. Her grubun yemine 0, 50, 100, 200, 400 ppb organikformdaki krom ilave edilmiştir. Deneme süresince sıcaklık stresi oluşturmak amacıyla sabah saat9.00'dan saat 17.00'a kadar deneme odası sıcaklığı 35-37ºC'e olarak ayarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISEFFECTS OF DIETARY ORGANIC CHROMIUM SUPPLEMENTATIONON PERFORMANCE, BLOOD AND CARCASS PARAMATERS OFBROILER CHICKS MAINTAINED UNDER HIGH TEMPERATUREMurat AKILLIDEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCEINSTITUE OF NATUREL ANDAPPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor: Prof. Dr. Hasan R. KUTLUYear: 2006, Pages 43Jury: Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLUProf. Dr. Murat GörgülüAssoc.Prof. Dr. Ahmet ŞahinThe present study was conducted to determine whether dietary supplemental chromium fromyeast affect the performance, carcass and blood parameters of broiler chicks kept under hightemperature. A day old 80 broiler chicks were divided into 5 treatments groups with similar liveweight (44.86 g), containing 16 birds each. Each treatment group supplemented with 0, 50, 100, 200and 400 ppb organic chromium. During the experiment the chicks were reared at conventionalambient temperature (from 30 reducing to 21ºC by 3ºC/week) and 60-70% relative humidity, exceptduring periods of heating when the environmental temperature fluctuated 35-37ºC for 8 hours (09.00to 17.00) per day. Feed and water were always available.