Influence of urban geometry on public investment cost of urban technical infrastructure: A case study of sewer system in Aydın, Turkey
Kent geomtrisinin kentsel teknik alt yapı kamu yatırım maliyetlerine olan etkisi: Aydın kanalizasyon sistem örneği
  1. Tez No: 183682
  2. Yazar: TANKUT GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Adı-Soyadı: Tankut GÖKÇENOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir ve Bölge planlama (Doktora)Tez Ba lı ı: Kent Geometrisinin Kamuya ait Kentsel Teknik Altyapı MaliyetlerineEtkisi: Aydın Kanalizasyon Sistem Örne iÖZETDo al nüfus artı ı, sanayile me, yeni i olanakları, toplumun sosyal ve kültürelihtiyaçlarının kar ılanması, kırsal alanlardan kentlere göçleri artırarak kentlerde birçokçevresel, ekonomik, sosyal ve teknik problemin ortaya çıkmasına neden olmu tur. Bugünekadar sürdürülegelen kent planlarının üretim sürecinde kentsel teknik altyapı planlarınınüretilmesi hep gözardı edilmi tir. Süreç, önce kent planlarının üretilmesi daha sonraolu turulan kent planlarının altyapı ihtiyacının kar ılanması eklinde olmu tur. Bu süreçTürkiye'de böyle i lemekle beraber, yurtdı ındaki uygulamalar da farklılıkgöstermemektedir. Toprak altına gömülen, kendine özgü tasarım prensipleri ve kriterleriolan teknik altyapı yatırımlarının, kent planlama süreci ile e güdüm içinde elealınmasıgereklili i yadsınamaz bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Buradanhareketle sürdürülebilir geli menin sa lanması ve kıt olan do al kaynakların etkinkullanımı adına, kentlerde oldukça yüksek maliyetlerle ortaya çıkan altyapı maliyetlerininminimuma indirilmesi, kent planlama sürecine altyapı planlarının üretim sürecinin entegreedilerek e güdüm içinde planlanmasıbu ara tırmanın temel konusunu olu turmaktadır.Sürdürülebilir kentsel geli menin sa lanabilmesi amacı ile kent formu ilealtyapımaliyeti ili kisinin--kentsel arazi kullanı kararları, bunların net ve brüt kullanımyo unlukları ve üçüncü boyuttaki yapıla ma biçimi ile--ortaya konulması, gelece e dairalternatif ya am çevrelerinin olu turulmasında(zeminaltı mekân kullanımı ile) planlamasürecinin bu kapsamda yeniden irdelenmesi ve yeni kent formu yaratmadaki yakla ımlarınözellikle ?compact? kent formu kavramının irdelenerek altyapı maliyeti açısından avantajve dezavantajlarının ortaya konulması ise tüm çalı mayı ekillendirmi tir. Yapılan çalı ma,orta ölçekli bir yerle me olan Aydın kenti üzerinde gelece e dair geli tirilen alternatifsenaryoların kentsel teknik altyapı maliyetleri açısından CBS (Co rafi Bilgi Sistemleri)teknolojileri kullanımı ile kar ıla tırılmasını kapsamaktadır. Böylelikle artan nüfus ile hergeçen gün sınırları geni leyen kentler için gelece e dair yeni bir yapılanma biçimi tarifedilmi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Name: Tankut GÖKÇENSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: City and Regional Planning (Ph.d)Title of Thesis: Influence of Urban Geometry on Public Investment Cost of UrbanTechnical Infrastructure: A Case Study of Sewer System in Aydın,Turkey.ABSTRACTThe design and implementation of urban technical infrastructure investments havebeen largely ignored within the traditional planning processes. This process is generallyperformed, first, by producing urban development plans and only then, by developing theplan for the urban technical infrastructure. While this process runs in Turkey as describedabove, international practices, including those in the developed countries, does not differ alltoo much; However, today it is very clear that the process of developing technical plans forthe infrastructure, which are subject to unique design principles and criteria and areconcealed underground must be handled within the site plan developing process. For thepurpose of providing sustainable urban development and efficient use of limited naturalresourses, integrating infrastructure considerations into city planning process andproviding interrelation between them with the aim of minimizing infrastructure costs forpublic sector are the main goals of the research. To achieve this goal, the study is comprisedof the following sections; evaluation of current city and infrastructure planning andconstruction process and principles to constitute an interrelation between each other bymeans of comparative analysis techniques; relationship between urban macro-form andurban technical infrastructure costs with respect to urban land use decision, urban net andgross density; and critical evaluation of sustainable form of urban development ?compactcity form? and urban technical infrastructure relationship. Finally, as a case study, Aydın(a western mid-sized city of Turkey) development plan has been examined and comparedwith technical infrastructure costs by means of GIS technologies. Using this method; thenew development and construction typology for cities, substantive and proceduralcontribution to the city planning process has been described to reduce the negative sideeffects of traditional development process of cities for the future. Eventually, completedcomparative analysis indicate that instead of improving both planning processdefectiveness, location of urban technical infrastructures in alternative spaces or distinctiveurban development pattern (modified hexagonal development pattern) has significantcontribution on minimizing public investment cost and achieving sustainable urbandevelopment as well.