An analytical survey on customization at modular systems in the context of industrial design
Modüler sistemlerde kişiselleştirme üzerine endüstriyel tasarım kapsamında analtik bir araştırma
- Tez No: 183681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Adı-Soyadı: Eda TEZCANLIOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Endüstri Ürünleri TasarımıProgramı: Endüstri Ürünleri Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Modüler Sistemlerde Ki iselle tirme Üzerine EndüstriyelTasarım Kapsamında Analitik Bir Ara tırmaÖZETEndüstrinin her alanındaki yatırımcılar artan rekabetin baskısı altındamaliyetleri sürekli olarak dü ürmek zorunda kalmı lar ve bunun sonucunda, giderekdaha mü teri odaklı olmak ihtiyacı duymu lardır. Ki iselle tirme ve modülersistemler, e yaların ve hizmetlerin üretiminin getirdi i bu rekabetle, seri üretiminverimlili iyle mü terilerin ki isel ihtiyaçlarının ba a çıkabilmesi için geli tirilmistratejilerdir. Her ne kadar ki iselle tirme ve modüler sistemler literatürde veçalı malarda ele alınsa da, son birkaç yıldır tam olarak yerine oturmu kavramlardır.Üretim sistemleri için sınırlı kaynaklarla çok çe itli ürünler üretmek oldukçau ra tırıcı bir konudur. irketler dü ük maliyetlere çok çe itli ürünler üretmeye veüretim tesislerini de buna uydurmaya çalı ırken, modüler sistemler odak noktasıolmaya ba lamı tır. Modüler ürünler tekrar ayarlanabilen ve üretime kolayca uyumgösterdi inden, çok çe itli ürünlere olan mü teri isteklerini zamanında ba armanınbir yolu haline gelmi lerdir. Modüler yakla ım yüksek verimde üretimin getirilerinigarantiler aynı zamanda mü teriler için ki iselle tirilmi çok çe itli ürünler üretmeyetisini kazandırır. Bütün bunların sonucu olarak da modüler ürün tasarımı iyi birtasarım ö esi haline gelmi tir.Ki iselle tirmenin hedefi bilgiyi yeni ürünlere veya hizmetlere dönü türmektir,böylece ki iselle tirme ve uyum ürünün kendisinden önce daha önemli bir bilgi halinegelir. Ki iselle tirme bilgisi ürün prototiplerinin olu turulması ve uyumununsa lanması veya mü terilerin ihtiyaçlarına uyması için kullanılır.Bu tez çalı masındaki asıl vurgulanan nokta, ki iselle tirme ve modülersistemlerin, firmaların tasarımlarında ve üretimlerinde daha mü teri odaklıolabilmesinde anahtar stratejiler olarak kabul edilmesidir. Daha fazlası,ki iselle tirme ve modüler sistemlerin temel prensipleri, uygulama metotları, çe itlerive konseptleri hakkında yararlı bilgiler vermektir. Hazırlanan örnek çalı ma olarakAy e Birselin Herman Miller için tasarladı ı Resolve ofis sitemlerinin incelemesi hemmodüler sistemlere, hem de ki iselle tirmeye aynı zamanda da aralarındakiba lantıya açıklık kazandırabilecek gerçekçi ve iyi bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Name: Eda TEZCANLISchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Industrial DesignMajor: Industrial Design (Master)Title of Thesis: An Analytical Survey On Customization At Modular Systems InThe Context Of Industrial DesignABSTRACTEnterprises in all branches of industry are being required to become moreuser focused, yet, at the same time, increasing competitive pressure dictates that costsmust also continue to decrease. Mass customization and modularity are strategiesdeveloped to address this challenge by producing goods and services meetingindividual customer?s needs with near mass production efficiency. However, whilemass customization and modular systems have already been discussed in theliterature, reports on practical implementation of the principles of masscustomization in businesses can be found only within the last years.It is a challenge of manufacturing to produce variety of products with limitedresources. As corporations strive to rationalize their manufacturing facilities and toproduce a large variety of products at lower cost, modularity is becoming a focus ofattention. Modular products and reconfigurable processes are crucial to agilemanufacturing and provide a way to produce a variety of products that satisfyvarious customer requirements in time. This modular approach promises the benefitsof high volume production (that arises from producing standard modules) and at thesame time, the ability to produce a wide variety of products that are customized forindividual customers. Such modular product design has been stated as being a goal ofgood design.Mass Customization target is the transformation of knowledge into“new”products or services, thus customizing and adapting first knowledge then the productitself. Customizing knowledge happens through instantiation and adaptation ofdesign prototypes of the products or the component to fit the individual needs of thecustomer.This thesis? emphasis is placed on mass customization and modularity whichcan be seen as key strategies for making firms more customer centric. Furthermore,provide an introduction into principles, concepts, and demarcations, for masscustomization and modularity. As the case study Ay e Birsel?s resolve model forHerman Miller is a very good example for the relationship between masscustomization and modularity.