Industrial product design for elderly people in interior spaces
İç mekanlarda yaşlılar için endüstri ürün tasarımı
- Tez No: 183690
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, yaşlılık kavramı tüm toplumların ve bireylerin eneski ve en önemli meselelerinden birisi olmuştur. Toplumların evrensel olarakgiderek yaşlanması, çağdaş dünyada, yeni bir olay haline gelmiştir ve tüminsanların yaşam tarzlarını ve dünya görüşlerini etkileyen öncelikler yaratmıştır.Demografik göstergelere göre, yaşlı nüfusu tüm dünyada en hızlı artangruptur, özellikle Avrupa, Amerika ve Japonya'da. Bu nedenle, toplumlar dahayaşlı ve daha engelli hale gelmektedir ve bu eğilimler gelecekte de artacaktır.Yaşlanma süreci, yaşlıların pek çok fiziksel ve zihinsel etkinliklerinikısıtlamaktadır. Dahası, pek çok yaşlı, yaşamlarını kendi mevcut özelmekanlarında sürdürmektedir. Gün geçtikçe artan yalnız yaşayan yaşlı nüfus içinmevcut ürünler, yaşlılık sürecinde yaşlının değişen fiziksel, duyusal ve zihinselgereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple, bu ürünlerintasarımlarının ve optimum sonuca ulaşmak için bu süreçte kullanılan ve evrenselgereksinimlere adapte edilebilen kriterlerin dikkatle ele alınması gerekmektedir.Yaşlıların iç mekanlarda karşılaşılacağı fiziksel sınırlamalara yanıt veren ürünler,onlara günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede daha yardım etmekte vefiziksel ve zihinsel olarak yaşamlarında destekleyici nitelikte bir rol oynamaktadır.Bu araştırma, iç mekanlarda yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini yerinegetirirken kendi kendilerini bağımsız olarak idare edebilmeleri için değişengereksinimlerine bir çözüm bulmak ve yaşam kalitelerini artırmak amacıylatasarlanan ürünleri inceler ve bu alandaki tasarım kriterlerini ortaya koymayıamaçlar. Bu ürünler bağımsız yaşamı ve yaşam kalitesini artırmayı ve onlarısosyal hayata bağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of mankind, the aging concept has been one of theoldest and most significant concerns of all societies and individuals. In thecontemporary world, increasing ageing of the population has globally createdphenomena and priorities that affect life styles and world views of all people.Demographic changes show the elderly population is the fastest growingpart of the world?s population, particularly in Japan, Europe and the USA.Therefore, populations become older and more disabled and these trends continuein the future. The aging process restricts the many physical and cognitive abilitiesof the elderly. Besides, most of elderly people continue to live their ownhouseholds. Present products which for increasing aging population living alonehave become inadequate to meet their changing physical, sensory and cognitiverequirements during the aging process. For this reason, product design for elderlyand its criteria which can be adapted to global needs of people to reach an optimalsolution should be considered profoundly. Products which can respond manyphysical problems of elderly help them to accomplish the activities of daily living ininterior spaces and act as a physical and cognitive assistive role in their lives.This study aims to examine the domestic products which are being used byelderly people in interior spaces to make daily living activities more efficient andsatisfying for them and reveal the criteria to reach a solution. These products aimto improve the independently living and the quality of life of elderly people andconnect them to social life.