Computational analysis of effects of optical source having random phase on the data transfer in free space optics systems
Rasgele fazlı optik kaynağın serbest uzay optik sistemlerde veri iletimi üzerindeki etkilerinin bilgisayar analizi
  1. Tez No: 183701
  2. Yazar: ALİ BİLGE GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
RASGELE FAZLI OPTİK KAYNAKLARIN SERBEST UZAY OPTİKSİSTEMLERDE VERİ İLETİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN BİLGİSAYARANALİZİGüvenç, Ali BilgeBu çalışma, uzaysal rasgele kaynak fazının ve atmosferik türbülansın SerbestUzay Optik bir sistemin lazer yoğunluk profili üzerindeki etkileriniincelemektedir. Bu iş iki adımda gerçekleştirilmektedir. İlk olarak, alıcıdaki ışıkşiddeti değişimlerinin etkisi speckle için (atmosfer olmadığı durumda)incelenmiş, daha sonra atmosferik optik link'deki ışık şiddeti profilleriniincelemek için atmosferik türbülans simülasyona dahil edilmiştir. Sonuç olarak,bu etkilere bağlı olarak Serbest Uzay Optik bir sistemin perfonmansıincelenmektedir.
Özet (Çeviri)
COMPUTATIONAL ANALYSIS OF EFFECTS OF OPTICAL SOURCEHAVING RANDOM PHASE ON THE DATA TRANSFER IN FREE SPACEOPTICS SYSTEMSGüvenç, Ali BilgeThis study describes the effects of spatial random source phase and atmosphericturbulence on the laser intensity profile of a Free Space Optics system. Thework is done in two steps. First, effects of the received intensity variations isstudied for the speckle (in the absence of atmosphere), then atmosphericturbulence is introduced to simulation to examine the intensity profiles in theatmospheric optical link. At the end, the performance of an FSO system isexamined depending on these effects.