Bir montaj masasında iş akışının ergonomik analizi ve iyileştirme önerileri
The economics analysis of work flow on the assembly table and the improvement proposals
- Tez No: 183779
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH BABALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
iTEZ ADI: Bir Montaj masasında i akı ının ergonomik analizi ve iyile tirmeönerileriYAZAR ADI: Ne e Do ru YenigünÖZETTezde sunulan ara tırma, dı dikiz aynası montaj masasının ergonomikanalizini ve ergonomik yakla ımla iyile tirme önerilerini sunmaktadır. Öncelikleergonomi, antropometri tanımları yapılarak, insan yapısı, çevre faktörleri vebunların i yerindeki rolü, ergonomik i ve i yeri düzenlemesi ele alınmı tır.Bir montaj masasında i yeri düzenlemesi yapılırken dikkat edilmesigereken a a ıdaki noktalar üzerinde durulmu tur:- yeri elemanlarının düzeni ve boyutlarına ili kin düzenleme önerileri,-Optimum el ve ayak aksiyon hacmi,- yüksekli i,-Konsolların ve kumanda masalarının üst kısımlarının düzenlenmesi,-Ayakta çalı ma konumunda i tablası yüksekli i,-Fizyoloji açısından i yeri düzenlemesi,-Görme hacmi, bakı yönü ve mesafesi.nsan yapısının özellikleri ve bunların i yerindeki rolü incelenmi tir.sisteminin insan üzerindeki i yapabilme düzeyini etkileyen faktörlerindenbahsedilmi tir. yerinin do ru düzenlenebilmesi için antropometrininkonularından yararlanılmı tır.Çevre faktörlerinin çalı anın performansına ve i in ba arısınaetkisinden, bu dı faktörlerin olumsuz etkilerinin incelenmesi ve ortadankaldırılması için i yeri düzenlenirken hangi parametrelerin kullanılaca ındanbahsedilmi tir.Son olarak da Ficosa International otomotiv yan sanayi firmasındaüretilen dı dikiz aynasının montaj masası ele alınarak ergonomik analiziyapılmı tır. Ergonomik analiz sonucu iyile tirme önerileri getirilmi ve bazılarıuygulanmı tır. yile tirme sonuçlarının i performansına etkisi gözlenmi tir.ANAHTAR KEL MELER: yeri düzenlemesi, ergonomik analiz, montaj masası,antropometri, çevre artları, insan yapısı.
Özet (Çeviri)
iTHESIS NAME: The ergonomic analysis of work flow on the assembly tableand the improvement proposalsWRITER NAME: Nese Dogru YenigunABSTRACTThis study shows the ergonomic analysis of external rear-view mirrorassembly table and the improvement proposal with ergonomic approach. Atfirst, after the definition of ergonomic and antropometry, the human structure,environment factors and effects on workspace, the ergonomic work andpreparing of workspace have been evaluated.As the workspace of an assembly table is prepared, the following issueshave been considered:-The order of workspace elements and proposals related to dimensions,-The optimum hand and feet action size,-The work height,-The preparing of upper surfaces of console and command table,-The work table height at standing position,-In terms of physiology the workspace preparing,-The sight size, the look direction and distance.The human structure characteristics and effetcs on the workspace havebeen evaluated. The work system?s factors influenced capability of working onthe human have been discussed. The antropomety subjects have beenexplained in order to the workspace could have been prepared directly.The environment factors effects on worker performance and worksuccess, examining and eliminating of the negative effects of these externalfactors have been considered.Finally, the assembly table of external rear-view mirror produced inFicosa International automotive ındustry has been examined and madeergonomic analysis. After the ergonomic analysis, the improvements have beensuggested and applied. The efficiency of the improvement results on the workperformance has been noticed.KEYWORDS: The workspace preparing, ergonomic analysis, the assemblytable, antropometry, the environment conditions, the human structure.