Seçmeli yemlemenin kuzularda besi performansı, karkas özellikleri, bazı rumen sıvısı ve kan parametreleri üzerine etkileri
Effects of choice feeding on fattening performance, carcass characteristics some rumen fluid and blood parameters of lambs
  1. Tez No: 183785
  2. Yazar: ÖNDER CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
SEÇMELİ YEMLEMENİN KUZULARDA BESİ PERFORMANSI,KARKAS ÖZELLİKLERİ, BAZI RUMEN SIVISI veKAN PARAMETRELERİ ÜZERİNE ETKİLERİÖnder CANBOLATÖZETBu araştırma seçmeli yemlemenin Karacabey Merinosu kuzularda yem tüketimi, yemtercih oranı, besi performansı, karkas özellikleri ile bazı rumen sıvısı ve kan parametreleriüzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca deneme rasyonlarınınbesleme değeri in vitro gaz üretim tekniği ile test edilmiştir.Bu amaçla 1. denemede 48 baş Karacabey Merinosu erkek kuzu ile yem seçim (tercih)denemesi yürütülmüştür. Yem seçim denemesinde kuzular düşük enerji-düşük protein (DE-DP:2350 kcal/kg KM/%10.80 HP/KM) ve normal enerji-normal proteinli (NE-NP: 2600 kcal/kgKM/%14.97 HP/KM) içeren rasyonlara, kekik yağı (KY: 0, 5 g/kg KM) ilavesi ile hazırlanan(DE-DPxKY'sız, DE-DPxKY'lı, NE-NPxKY'sız ve NE-NPxKY'lı) 4 farklı deneme rasyonu ileyemlenmişlerdir. Ayrıca deneme hayvanlarına 0, 6, 12 ve 18 g/baş/gün üre 300 ml su içerisindeçözülerek, günde eşit iki öğünde (saat 1000 ve 1400'de) ağız yoluyla verilmiştir. Yem tercihdenemesi ile yem tercih oranlarının saptanması her biri 8 günden oluşan 3 deneme dönemindetoplam 24 gün sürmüştür. Yem tercih denemesi sonucunda rasyonlarının besin maddeleriiçeriğinin artması (NE-NP) ve kuzulara 12-18 g/baş/gün üre verilmesinin kuzuların canlı ağırlığıile günlük ortalama canlı ağırlık artışını olumlu etkilediği saptanmıştır (P0.05; P>0.01). Rasyonların besin maddeleri içeriğininartmasının (NE-NP) yanı sıra üre ilavesi kuzuların günlük ortalama yem tüketimini olumsuzetkilemiştir (P0.05; P>0.01). Yem tercih oranı ise enyüksek üre içermeyen rasyonlarla beslenen grupta saptanırken, üre (6, 12 ve 18 g/baş/gün)ilavesi tüm dönemlerde yem tercih oranını düşürmüş ve dönemler arasındaki farklılıklar iseistatistiki önemli bulunmuştur (P0.05; P>0.01).
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF CHOICE FEEDING ON FATTENING PERFORMANCE,CARCASS CHARACTERISTICS SOME RUMEN FLUID andBLOOD PARAMETERS OF LAMBSÖnder CANBOLATABSTRACTThe aim of this experiment was to determine the effect of choice feeding on the growthperformance, carcass characteristics and some parameters of rumen fluid and blood. In addition,the nutritive value of rations used in this experiment was determined using in vitro gasproduction technique.In the first experiment 48 Karacabey Merinos male lambs were used to determine theration preference. Four different rations (Low energy (2350 kcal)-Low protein (10.80%) withand without Oregano oil, Normal energy (2600 kcal)-Normal protein (14.97%) with and withoutOregano oil were used. Each lamb allocated to four different rations mentioned above weresupplemented 300 ml urea containing solution in a equal portions at 10 am and 14 pm, whichcorrespond to 0, 6, 12 and 18 g urea/lamb/day. The experiment (3 periods x 8 days) lasts 24days to determine the ration preference and ration preference ratio. The increase in energycontent of ration and urea supplementation (12-18 g urea/lamb/day) had a positive effect on thelive weight gain (P0.05). The increase in the energy content and urea supplementation had anegative effect on the daily feed conversion rate (P0.05). Feed preferenceratio was decreased with increasing urea levels in supplementation.