Yumurta tavuklarını piliçlik dönemde seçmeli yemlemenin bazı gelişme özelliklerine ve yumurta verimine etkisi
The effect of choice feeding at the stage of pullets of layer hens on some growth traits and egg production
- Tez No: 222415
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NUH OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, % 50 verim yaşına kadar enerji ve protein yemlerinden oluşan karmaları zamana bağlı ve serbest seçmeli sisteme göre sunmanın yumurta tavuklarında ilk yumurtlama yaşına, ilk yumurtlama ağırlığına, yumurta verimine ve yumurta ağırlığına, yem tüketimine ve yemden yararlanma etkinliğine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede, 8 haftalık yaşta 320 adet yumurtacı piliç (Isa-Brown) dört muamele grubuna tesadüfî olarak dağıtılmıştır. Her muamele grubu, 21 haftalık yaşa kadar 20 hayvanlı 4 tekerrürden oluşturulmuş, 22 haftalık yaştan deneme sonuna (34 haftalık yaşa) kadar 5 hayvanlı 16 tekerrürden oluşturulmuştur. Birinci grup standart ticari karma yem (kontrol), 2. grup yemleme süresinin % 60'ında aynı karmanın enerji yemlerinden, % 40'nında protein (E60:P40) yemlerinden oluşan karma, 3. grup yemleme süresinin % 40'ında aynı karmanın enerji yemlerinden, % 60'da protein (E40:P60) yemlerinden oluşan karma ile yemlenmişlerdir. Dördüncü grup ise kontrolde kullanılan karmanın enerji ve protein yemlerinden oluşan karmalar ile ayrı yemliklerde serbest seçmeli (EPSS) olarak yemlenmişlerdir. Standart karma yemde kullanılan Vitamin ve Mineral ön karmaları protein yemlerinden oluşan karmaya ilave edilmiştir. Yüzde 50 yumurta verim yaşından sonra tüm muamelelerdeki hayvanlar ticari kafes pik yemi ile serbest yemlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of choice feeding (sequential feeding and free choice feeding) from 8 to 22 week of age on days to first egg, first egg weight, egg production rate, egg weight, feed intake and feed efficiency of laying hens. A total of 320 8-week-old layer chickens of a commercial breed (Isa Brown) were allocated randomly to four treatments. Each treatment consisted of 4 replicates each of 20 chicks to 22 week of age, consisted of 16 replicates each of 5 pullets from 23 to 34 week of age (until the end of experimental period). Chickens in treatment 1 (control) were fed ad libitum a standard commercial compound feed. Chickens in treatment 2 (E60:P40) were fed with compound feed consisted of energy feeds (energy compound feed) and fed with compound feed consisted of protein feeds (protein compound feed) in the same standard commercial compound feed during 60% and 40% of feeding time, respectively, while chickens in treatment 3 (E40:P60) were fed with the same energy compound feed and fed with the same protein compound feed during 40% and 60% of feeding time, respectively. Birds in treatment 4 (EPFC) were fed with free choice system between the same energy compound feed and the same protein compound feed in separate troughs. Vitamin and Mineral premixes used in the standard commercial compound feed were added into the protein compound feed. After the age of 50% egg production (22 week of age), all animals were fed a standard commercial compound feed prepared for peek egg production until the end of experiment.