Türkiye'de süt ve süt ürünleri tüketim düzeyi ve izlenen politikalar: İzmit Büyükşehir örneği
Consumption level of milk and milk products in Turkey and basic policiy: İzmit Metropolitan Municipality case
- Tez No: 183874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Gıda Mühendisliği, Economics, Food Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİTÜRKİYE' DE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİM DÜZEYİ VE İZLENENPOLİTİKALAR: İZMİT BÜYÜKŞEHİR ÖRNEĞİMEHTAP KILIÇTrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Ana Bilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU2005Beslenme uzmanlarına göre kişi başına yılda 36.5 kg süt tüketilmesi gerekirkenTürkiye' de bu rakam 6 kg civarındadır. Halbuki bu miktar ABD' de 88, İsviçre'de 98,İngiltere' de ise 107 kg' dır. Bu denli düşük tüketim miktarı ilerleyen yaşlarda birçoksorunlara yol açabilmektedir.Bu araştırma, öncelikle süt ve süt ürünleri tüketiminin demografik verilere göre( eğitim, gelir düzeyi, vb) nasıl gerçekleştiğini tespit etmeye yönelik olacaktır. Dahasonra ise araştırma sonuçlarına göre Türkiye' de süt ve süt ürünlerinde uygulananüretim politikalarını da inceleyerek tüketimin arttırılabilmesi için gerekli olanpolitikaları tespit etmeye yönelik öneriler getirmeye çalışacaktır.Tüketicilere anketler uygulanırken karşılıklı görüşmeler yoluyla bilgi alınmıştır.Kocaeli ilinde dört farklı sosyo ekonomik gurubu temsil eden toplam 220 kişilik tüketicigurubunun içme sütü alışkanlıkları belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre ildekiiçme sütü tüketimini ve süt ürünleri kullanımını arttırıcı çözüm önerileri sunulmuştur.1
Özet (Çeviri)
SUMMARYThesis of MasterCONSUMPTION LEVEL OF MILK AND MILK PRODUCTS IN TURKEY ANDBASIC POLICY : IZMIT METROPOLITAN MUNICIPALITY CASEThe University of TrakyaGraduate school of Natural and Applied SciencesDepartment of Agricultural EconomicsAdvisor: Yrd.Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU2005According to the nutrition experts, 36.5 kg/aph(annual per head) milkconsumption is needed, but in reality this ratio is approximately 6 kg/aph in Turkey,whereas this ratio is 88 kg/aph in USA, 98 kg/aph in Switzerland, 107 kg/aph in UK.Like a low consumption level causes a lot of problems in declining ages.This study, firstly, aim to clarify how a consumption of milk and milk productsis occured according to the demographic datas (education, income level, etc.).Afterwards, referring to the results of the study, in order to increase the consumptionlevel, it is tried to make suggestions aiming to determine the required policies bylooking into production policy in milk and milk products in Turkey.When questionnaires are made, the datas are obtained via interviews. Drinkingmilk habits of 220 consumers who represent four different socio economic groups inKocaeli are determined. Referring to the results, a solution proposal is presented inorder to increase the consumption of the drinking milk and usage of milk products.2