Tekirdağ ilinde yapılan kara avcılığının yaban hayatı üzeine etkileri ve avcılığın sosyo-ekonomik boyutları
Effect on the land hunting on the wild life in Tekirdağ city and dimensions of hunting both and social and economic
- Tez No: 183879
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN ORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Forestry and Forest Engineering, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETYüksek Lisans teziTEKİRDAĞ İLİ'NDE YAPILAN KARA AVCILIĞININ YABAN HAYATIÜZERİNE ETKİLERİ VE AVCILIĞIN SOSYO-EKONOMİKBOYUTLARISevim IŞIK HAFIZOĞULLARITrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Anabilim dalıDanışman: Yrd.Doç.Dr.Yasemin ORAMAN2006, Sayfa: 68Juri : Yrd.Doç.Dr.Yasemin ORAMANYrd.Doç.Dr. Fisun KOÇYrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLUBu araştırmadaki temel amaç yaban hayvanların yaşamını olumsuz etkileyenfaktörlerin belirlenmesidir. Bu doğrultuda, çeşitli nedenlerle oluşan çevre kirliliği ile avcılıkfaaliyetlerinin kara av hayvanları üzerindeki olumsuz etkilerinin ortaya konması ve negatifkoşulların giderilmesi için yapılabileceklerin saptanması amaçlanmıştır.Bu nedenle anket çalışması, Tekirdağ İli ve ilçelerindeki avcı derneklerine üyeavcılarla yapılmıştır. Her bir avcı derneğinde %3 oranında anket uygulanmıştır.Değerlendirmeler sonucunda nüfus artışı, sanayileşme ve fabrikaların sayıcaartmasının tarım ve orman alanlarının azalmasına neden olduğu görülmektedir. Arıtma tesisiolmayan endüstri kuruluşları (fabrikalar) ve yüksek girdili tarım yöntemlerinin kullanılmasıhava, su ve toprak kirliliğine neden olduğu bilinmektedir.Diğer yandan, ruhsatsız, kuraldışı ve aşırı avlanmalar sonucu yaban hayvanlarınpopulasyon sayılarının azaldığı ve bazı türlerin neslinin tükendiği belirtilmektedir.Sonuç olarak, yaban hayat üzerindeki mevcut olumsuz etkilerin giderilmesine yönelik,girdisiz tarım yöntemlerin kullanılması ve fabrikaların arıtma tesislerini kurmasıyla daha fazlatedbir alınmış olunacaktır. Bu sayede daha az çevre sorunuyla karşılaşılacaktır. Aynızamanda, özellikle yaban hayvanların hayatlarının korunması için tüm avcıların acileneğitilmesi gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Yaban hayat, avcı, avlanmak, çevre kirliliği, hayvanpopulasyonu, orman, hayvanları öldürmek, neslin tükenmesi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMaster ThesisEFFECTS OF THE LAND HUNTING ON THE WILD LIFE IN TEKIRDAG CITYAND DIMENTIONS OF HUNTING BOTH AS SOCIAL AND ECONOMICSevim IŞIK HAFIZOĞULLARIThe University of Thrace The Faculty of Agricalture in TekirdağDepartment of Agricultural EconomicsAdviser: Yrd.Doç.Dr. Yasemin ORAMAN2006, Page, 68Jury : Yrd.Doç.Dr.Yasemin ORAMANYrd.Doç.Dr. Fisun KOÇYrd.Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLUThe basic aim of this research is to determine the negative effects on the wild animals.For this reason, ıt has been purposed to illustrate both environmental pollutions which arecaused by different resources and the negative effects of hunting activities on the land huntanimals. And also, what can be done as precaution about reducing the negative effects hasbeen precised.Because of this, questionnaire has been done to hunters who are the members of thehunting clubs which are the area of Tekirdağ City and its towns as 3 percent of rate.As a result of the analyze, increasing of human population, industrialize and increaseof factory numbers have been causing to decrease both forest and agricaltural areas. It hasknown that, industrial establishments (factories) which haven?t any purification (cleaning)units and agricultural technichs that are used high inputs have been resulting air, water andsoil pollutions.In the other side, hunting without licence, not obeying hunting rules and killing muchmore animals during hunting have been decreasing population numbers of wild animals, evensome species have became extinct.In conclusion, for reducing negative effects, the more precautions have been takenboth in factories about purification units and agricultural technichs that hasn?t used any input,the less environmental problems have been faced. At the same time, especially to protect ofWild animals? life, all hunters should be educated urgently.KEY WORDS: Wild life, hunter, hunting, environmental pollution, animal population,forest, killing animals, extinct,