Hız kontrolü amacı ile demiryolu dönüş şiddetinin lokomotif üzerindeki bir kamera ile belirlenmesi
To determine railroad bending intensity with an onboard camera on the locomotive for speed control purposes
  1. Tez No: 183909
  2. Yazar: HASAN BAŞAR KALYONCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL SEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
HIZ KONTROLÜ AMACI LE DEM RYOLU DÖNÜŞ Ş DDET N NLOKOMOT F ÜZER NDEK B R KAMERA LE BEL RLENMESHasan Başar KALYONCUÖZETDemiryolları ucuz ve güvenli taşımacılığın yapılabilmesi sebebiyle dünya üzerindeyaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu çalışma, tren yollarındaki dönemeçlerinşiddetinin (açısının) görüntü işleme metodu kullanılarak belli bir mesafedenbelirlenmesini ve bunun sonucunda da trenin hızının elektronik devrelerlesınırlanmasını kapsamaktadır. Görüntü, tren üzerine monte edilmiş bir kameradanalınarak işlenecektir. Çalışmanın görüntü işleme kısmı; görüntüde; rayların x ve ydüzlemindeki koordinatlarının belirlenmesini ve bu koordinatların kullanılarak, trenyolunun dönüş açısı ile birlikte iki rayın orta noktasından geçen eğrinin oluşturduğuçemberin çapının bulunmasını kapsamaktadır. Trenin hız sınırlaması, trenin pnömatikkontrollü hava fren sistemine ve dinamik fren sistemine amaca uygun tasarlanmışelektronik devrelerle müdahale edilmesi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TO DETERMINE RAILROAD BENDING INTENSITY WITH AN ONBOARDCAMERA ON THE LOCOMOTIVE FOR SPEED CONTROL PURPOSESHasan Basar KALYONCUSUMMARYRailway transportation is widespread on the world because of its inexpensiveness andsafety. The main aim of this work is to determine the critical turning points of therailroad by image processing tools. Images are taken from the camera mounted on thetrain. After the determination of the curves and their turning strengths, train can bestopped or slowed down by electronic circuits designed for this purpose. Imageprocessing part of this work includes finding the x,y coordinates of the rails on theimage. After the determination of x,y coordinates of the rails, Turning angle of therailway and the radius of the curvature passing at the midpoint of two rails can befound. Speed restriction of the train will be realized by electronic circuit that isdesigned to work interactively with the brake system of the train.