Etibor A.Ş. Hisarcık İşletmesi atıklarının porselen karo üretiminde kullanılabilirliği
The possible use of Etibor A.Ş. Hisarcik Company's wastes in porcelain stoneware fabrication
  1. Tez No: 183910
  2. Yazar: HALİL YASİN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR UÇBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Seramik Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ETİBOR A.Ş. HİSARCIK İŞLETMESİ ATIKLARININ PORSELEN KAROÜRETİMİNDE KULLANILABİLİRLİĞİH.Yasin ADIYAMANÖZETBu çalışmada Etibor A.Ş. Hisarcık İşletmesi Atıklarının Porselen Karo üretimindekullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla atıklar (baraj atığı ve pasa), standart granit yerkarosu bünyesine %0,5, %1, %1,5, %2, %4'lük artışlar halinde ilave edilmiştir. Atıklarınilavesiyle elde edilen ürünlerin fiziksel özellikleri, standart reçeteden elde edilenlerlekarşılaştırılmıştır. Atık ilaveli ve standart reçeteden elde edilen bazı ürünlerin XRD analizleride yapılmıştır.Teknolojik testlerin sonucunda, baraj atığı ve pasa ilaveli bünyelerin standart bünyeyegöre toplam küçülmesinin, yoğunluğunun ve su emme değerlerinin azaldığı, kuru ve pişmişmukavemetinin arttığı görülmüştür. Bu değişikler, baraj atığı ve pasanın içinde B2O3 değeriniyüksek miktarda bulunması, buna bağlı olarak camsı fazın ve sinterleştirme özelliklerininstandart bünyeye göre daha iyi olduğunu göstermesi ile açıklanmıştır.Renk değerleri ölçümleri sonucunda baraj atığı ve pasa ilaveli reçetelerin standartreçeteyle kıyaslanmasında renk değerlerinde çok küçük oranda değişim gözlenmiştir. Bu oranihmal edilebilir derecededir. Atık ilaveli pişmiş numunelerin X ışını difraksiyonu ile yapısalincelemelerine bakıldığında standart reçeteye göre önemli bir faz değişiminin olmadığı tespitedilmiştir..Yapılan bu çalışmalar sonucunda Hisarcık işletmesi baraj atığı ve pasanın granitseramik yer karosu bünyesinde kullanılabilirliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca atık ve pasailavesinin pişme sıcaklığını düşürücü yönde önemli bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE POSSİBLE USE OF ETIBOR A.Ş. HISARCIK COMPANY?S WASTESIN PORCELAIN STONEWARE FABRICATIONH. Yasin ADIYAMANSUMMARYIn this study, possible utilization of Etibor A.Ş. Hisarcık Company?s Wastes in Granitefloor tile fabrication was investigated. For this purpose, wastes (barrage waste and residue)were added to floor tile body formulation as 0.5, 1, 1.5, 2 and 4% weight ratios. Some of theimportant technological properties of products obtained from waste added body formulationswere measured and compared with the product obtained from standard body formulation.Initial standard technological tests were followed by structural analyses using x-raydiffraction (XRD).According to the results of technological tests, it was observed that total shrinkage,density and water absorption values of products obtained from waste added body formulationswere decreased while dry and firing strength values increased compare to product obtainedfrom standard body formulation. This was attributed to higher B2O3 content of the wastescausing better glassy phase and synterisation properties.Results of color measurements showed that there was a small change in color valuecompare to the product obtained from standard body formulation. This change was negligible.In addition, XRD analysis of products obtained from waste added and standard bodyformulations revealed that there was not any important phase change in between.As a result of this study, it is concluded that Etibor A.Ş. Hisarcık Company?s Wastescould be used in granite floor tile fabrication without altering firing temperature behaviour.