Kayalarda çentik-darbe deneyinin uygulanabilirliğinin araştırılması
The investigation of applicability of notched-impact tests on rocks
  1. Tez No: 183926
  2. Yazar: MAHMUT ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada çentik darbe deneyinin kayalarda uygulanabilirliğinin araştırılmasını amaçlamıştır. Bu amaçla, bazı kayalar üzerinde çentiksiz, U ve V çentikli darbe deneyleri yapılmış, kayaların darbe kırılma enerjileri ve darbe kırılma dirençleri belirlenmiştir. Ayrıca, çalışmada kullanılan kayaların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiş ve bu özellikler ile çentik darbe deneyi sonuçları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.Kayaların darbe kırılma dirençleri ile kırılma tokluğu, eğilme dayanımı, elastisite modülü, tek eksenli basınç dayanımı, nokta yük dayanımı, Schmidt sertliği, kırılganlık indeksi, toplam ve etkili gözenekliliği arasında oldukça iyi ilişkiler elde edilmiştir. Ayrıca, kayaların kırılma tokluğu ile eğilme dayanımı, tek eksenli basınç dayanımı, nokta yük dayanımı, Schmidt sertliği, toplam ve etkili gözenekliliği arasında iyi ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the applicability notched-impact tests on rocks. For this purpose, unnotched, U and V-notched impact tests on some rocks were carried out, impact fracture energies and resistances of rocks were determined. Furthermore, some physical and mechanical properties of rocks used in this study were determined and the relationship between these properties and notch impact test results were investigated.Considerably high relationships between impact fracture resistances of rocks and fracture toughness, flexural strength, elasticity modulus, uniaxial compressive strength, point load strength, Schmidt hardness, brittleness index, total and effective porosity were obtained. In addition, good relationships between fracture toughness of rocks and flexural strength, uniaxial compressive strength, point load strength, Schmidt hardness, total and effective porosity were determined.