Bazı ekmeklik buğday genotiplerinin su baskını stresine dayanıklılık mekanizmalarının belirlenmesi
Identifying tolerance levels of some bread wheat genotypes against waterlogging stress
- Tez No: 183925
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ERAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
BAZI EKMEKLİK BUĞDAY GENOTİPLERİNİN SU BASKINI STRESİNEDAYANIKLILIK MEKANİZMALARININ BELİRLENMESİYedi buğday çeşidi farklı su baskını sürelerine (0, 7, 14, 21, ve 28 gün) maruzbırakılarak su baskını stresine toleransta buğdayın bazı agronomik, morfolojik vefizyolojik parametereleri incelenerek dayanıklılık mekanizması belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IDENTIFYING TOLERANCE LEVELS OF SOME BREAD WHEATGENOTYPES AGAINST WATERLOGGING STRESSBy flooding seven wheat genotypes (for 0, 7, 14, 21, and 28 days), someagronomical, morphological and physiological parameters of wheat were tested forwaterlogging tolerance. As agronomical traits, we used harvest index, spike lengthand grain volume weight since they are related to grain yield and have had relativelyhigher heritability, and used plant height, leaf area index, and heading date asmorphological traits.