Otomatik açılıp kapanan kapılar için tüp tipi lineer indüksiyon motor tasarımı
Tubular linear induction motor design for automatic doors
  1. Tez No: 183948
  2. Yazar: MUSTAFA EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
OTOMAT K AÇILIP KAPANAN KAPILAR Ç NTÜP T P L NEER NDÜKS YON MOTOR TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa EKMEKÇGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETGünümüzdeki otomatik kapı sistemlerindeki hareket; dairesel hareketisağlayan bir motor ve bu motorun hareket ettirdiği kayış sistemi ile kurulan birmekanizma ile gerçekleştirilmektedir. Bu sistemlerde ise bazı sorunlarlakarşılaşılmaktadır. Oysa bu sistemlerde üretilen işin hızlı, uygun, kullanılancihazların uzun ömürlü, hareketli parçaların ve kullanılan eleman sayılarınınaz olması, sistemin bakım gereksiniminin çok az olması gerekir. Bu faydalarısağlamak amacı ile bu çalışmada, otomatik açılıp kapanan kapılarda daireselhareket sağlayan motorlar yerine, alternatif olarak tüp tipi lineer indüksiyonmotorlarının kullanımı düşünülmüş ve tüp tipi lineer indüksiyon motortasarlanarak uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sistemin tasarımında AnsoftMaxwell elektromanyetik benzetim programından yararlanılmıştır. Tasarımdadiğer motor tiplerinden farklı olarak parçalı stator kullanılmış ve bu sayedearıza yapan sargı dilimi diğer sargılara zarar vermeden kolayca çıkarılabilecekşekilde düzenlenmiştir. Yapılan deney ve çalışmalarda;motor performansınınyeterli olduğu ve bazı lineer çalışmalarda kullanılabileceği tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 703.3.012Anahtar Kelimeler : Tüp Lineer Motor, Otomatik KapıSayfa Adedi : 34Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Emin GÜVEN
Özet (Çeviri)
TUBULAR L NEAR INDUCTION MOTOR DESIGNFOR AUTOMATIC DOORS(M.Sc. Thesis)Mustafa EKMEKÇGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTToday, motion in automatic door systems is realized by means of a mechanismset up by a motor providing circular motion and a belt system that the motoractivates. However, some problems are encountered in these systems. Fasterthroughput, more exact positioning, longer life and fewer moving parts areactually needed in such systems. In this study, so as to obtain these utilities, thealternative use of tubulor linear induction motors instead of circular motionmotors has been proposed and a linear induction motor has been designed andapplied. At the designing stage, Ansoft Maxwell electromagnetic simulationprogram has been utilized. Different from other motor types, a stator with partshas been used in the design and therefore the design has been arranged in away that the defective windings can easily be removed without giving any harmto other windings. The experimental applications and studies have shown thatthe motor performance is sufficient and it can be used in some types of linearapplications.Science Code : 703.3.012Key Words : Tubular Linear Motor, Automatic DoorsPage Number : 34Adviser : Asist. Prof. Dr. M. Emin GÜVEN