Probable use of technology by ancient deities
Eski çağ tanrılarının muhtemel teknoloji kullanımı
- Tez No: 215216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. CEYHUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Science and Technology, Ancient Linguistics and Cultures, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Eski çaglara ait mitolojilere bakıldıgında bu hikayelerdeki tanrı kökenli birçok unsurun günümüz modern teknolojileri ile büyük benzerlikler gösterdigi görülür. Bu yüksek lisans tezinde, Eski Mısır, Eski Yunan, Hindistan, Mezopotamya, ve skandinav cografyalarına ait mitolojik öykülürdeki teknolojik ögeler tespit edildi, ve bu ögelerin günümüz teknolojileriyle benzerlikleri ortaya konuldu. lk bakısta dogaüstü ve hayal ürünü gibi görünen bu 6000 yıl ve daha öncesine ait hikayeler, ilginç araçları ve esyaları; tekstil ürünlerini, otomatik silah mekanizmaları, tanımlamaları robotu andıran varlıkları, sesi ve hareketi algılayarak kendiliginden açılıp kapanan kapıları içerir. Hikayeler, tanrıların yasadıkları sarayları bir mimarlık harikası olarak anlatır. Hologram etkisi gösteren kristal yapılar saray dösemesinde yer almıstır. Hem gökte, hem toprak üstünde, hemde sualtında insa edilmislerdir. Gökteki sehirlere ulasmak için göksel araçlar kullanılır. Bu araçlar gezegenler arası yolculuklar yapabildikleri gibi havada, suda, ve karada da kullanılabilir. Çok güçlü silahlarla donatılmıs, yüksek manevra kabiliyeti olan, ve bazen de hayalet uçak özelliklerine sahip uçan araçlar olarak savaslarda da kullanılabilir. Ayrıca, savaslarda ısın silahları, kitle imha silahları, biyolojik, kimyasal ve akustik silahlar gibi çok güçlü silahların tasvirleride bulunur. Tanrılar aynı zamanda tıp ve genetik bilimlerinin de kaynagıdır. laç yapımı, ciddi ameliyatlar tanrı kaynaklı bilimlerdir. Tanrılar aynı zamanda yenileyici güçlere de sahiptirler. Ölümsüzlük, yeniden yapılanma (Rejenerasyon) tanrıların yenileyici güçlerindendir ve modern kök hücre teknolojisi ile paralellik gösterir. Tanrılar bu hikayelerde birçok canavar yada kimerik yaratıklar yaratmıslardır. Bu yaratıklar günümüz genetik biliminin teorik ve pratik olarak mümkün gördügü yaratılıs örnekleridir. Günümüz üreme tedavilerine benzeyen embriyo üzerindeki bölme ve transfer islemleri, ve kısırlık tedavileri uygulamaları yine tanrıların muhtemel teknoloji kullanımına örneklerdir.
Özet (Çeviri)
When the stories of antiquity are examined, it is seen that many items related with ancient gods are quite similar to the products of the modern science. In the present master?s thesis, the probable technologies in the mythologies of ancient Egypt, Greece, India, Mesopotamia, and Scandinavia are studied and listed, and their resemblance with the products of modern technology are exposed. The 6000 years old stories of gods include some interesting devices and tools such as the textile products, automatic weapon mechanisms, beings or machines whose descriptions are analogous to robots, the doors self-moving through sensing the motion and the voice. Those stories describe the palaces of the gods as the wonders of Architecture. Some crystalline materials of the constructions show hologram effect. Some of them appear as the cities in the sky and a few are the underwater constructions and also on land. To reach the celestial cities, gods use celestial cars which are able to move in air, sea, and on land as well as in the interplanetary medium. They can also be used in the battles as war crafts which are loaded with powerful weapons, able to make different manoeuvres, and sometimes unseen in the sky. Moreover, there are some depictions of the very powerful weapons such as beam weapons, mass destruction weapons, biological, chemical, and acoustic weapons. The ancient gods are also the sources of the medical and genetic knowledge. They are both teachers and performers of surgical operations, drug formations from herbs and animals and also minerals. The ancient gods also own regenerative power. The sustenance of immortality and the ability to regenerate are the examples, which are parallel to the modern technology of stem cells. Gods also creates many monsters and chimerical beings in these stories. The modern science of Genetics theoretically supposes the possibility of the creation of monster-sons of gods and chimerical beings. The fertilization processes; the division of the embryo and its transfer to a different womb, the birth from an unfertile mother; which are all very similar to the modern techniques in fertilization, also emerge as the examples of the gods? probable use of medical technology.