Tam zamanında üretim sistemlerinde karma modelli montaj hatları için yeni bir sıralama yöntemi
A new sequencing method for mixed model assembly lines in just in time production systems
- Tez No: 183952
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
TAM ZAMANINDA ÜRET M S STEMLER NDEKARMA MODELL MONTAJ HATLARI Ç N YEN B R SIRALAMAYÖNTEM(Yüksek Lisans Tezi)Fatih Y Ğ TGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu tez kapsamında, tam zamanında üretimin olduğu montaj hatlarında karmaürünlerin sıralanması problemleri incelenmiştir. Ürün sıralama amaçlarından,parçaların kullanım oranlarını sabit tutmak bu tez için amaç olarak belirlenmişve bu amaç üzerine Miltenburg ve Sinnamon tarafından geliştirilen iki sezgiselyönteme alternatif yeni bir yöntem önerilmiştir.Literatürdeki iki sezgisel yöntem ve geliştirilen yeni yöntem, gerçek kullanımmiktarı ile ideal parça kullanım miktarı arasındaki farkı üretimin herseviyesinde minimize etmeye çalışmaktadır. Önerilen yöntem bu farkı minimizeederken iki aşama sonrasında sıralamaya girecek ürünü dikkate almaktadır. Budurum daha iyi sıralamaların oluşmasını sağlamaktadır.Bu tezde, farklı talep değerleri dikkate alınarak problem setleri oluşturulmuş veher üç yöntem için çözümler geliştirilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : Tam zamanında üretim, sıralama problemleri, karmaürünlü montaj hatlarıSayfa Adedi : 78Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilal TOKLU
Özet (Çeviri)
A NEW SEQUENCING METHOD FOR MIXED MODEL ASSEMBLY LINESIN JUST IN TIME PRODUCTION SYSTEMS(M.Sc. Thesis)Fatih Y Ğ TGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this thesis, the problems of sequencing mixed models on assembly lines inJust in Time Production Systems considered. One of the aims of mixed-modelsequencing, keep a constant rate of part usage, determined as the aim of thisthesis and on this aim a new method recommended as an alternative to twoheuristic methods which are developed bu Miltenburg and Sinnamon.Two heuristic methods in literature and a new method that was developed, tryto minimize the difference between the actual part usage amount and the idealpart usage amount at the all levels of production. The recommended methodtakes into consideration the model which will be sequenced two step after whileminimizing this difference. This situation provides better sequences.In this thesis, problem sets are formed according to different demand amountsand for each three methods, solutions are maked and results are considered.Science Code : 906.1.141Key Words : Just in time production, sequencing problems, mixed-model assembly linesPage Number : 78Adviser : Prof. Dr. Bilal TOKLU