Polivinil klorid / bentonit nanokompositin hazırlanması ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(vinily choloride) / bentonite nanocomposites
- Tez No: 183994
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETPOL V N L KLOR D /BENTON T NANOKOMPOS T N HAZIRLANMASI VEKARAKTER ZASYONUBu çalışmada PVC / bentonit nanokompoziti, eriyik katılma yöntemiyle hazırlanmıştır.Bentonit setilbromür ile modifiye edildikten sonra nanokompozit eldesinde kullanılmıştır.PVC / bentonit nanokompozitin termal özellikleri Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC)ve Termogravimetrik analiz (TGA) kullanılarak karakterize edilmiştir. DSC analizlerinde tümbileşimlerin Tg' leri görülmüştür.Bu yöntemle hazırlanmış olan her örneğin DSC analizi sayesinde, nanokompozitin Tg'sininsaf PVC'nin Tg' sine göre daha yüksek olduğu ama fazla olmadığı görülmüştür.Nanokompozitlerin yapısal karakterizasyonu SEM ( Taramalı Elektron mikroskobu)kullanılarak incelenmiştir. Yapısal analizde kilin polimerle etkileşiminin farklı olduğugözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF POLY(VINILYCHLORIDE)/BENTONITE NANOCOMPOSITESIn this study, PVC / bentonite nanocomposite has been prepared by melt blending. Bentonitewas modified first with cethylbromide before it was used in nanocomposite.Thermal properties of PVC / bentonite nanocomposites characterized by DifferentialScanning Calorimetry ( DSC ) and temogravimetric analysis (TGA). DSC analysis showedthat Tg? s were observed in all compositions.By analyzing each sample of DSC, it was found that the Tg of nanocomposite was higher thanthe Tg of pure PVC, but not by much.Structural characterization of the nanocomposites has been investigated by using SEM( Scanning Electron Microscope).From a structural analysis it was observed that the interaction of bentonite with polymer wasdifferent than that of the polymer - polymer interaction.