Lantan elementinin ince ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Investigation of fine and hyperfine structures of lanthabum element
- Tez No: 183995
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada nötr Lantan elementinin (La I) ince ve aşırı ince yapısının incelenmesiamaçlandı.Lantan elementinin aşırı ince yapısı deneysel olarak incelendi. La I elementinin570 nm-590 nm ve 700 nm-825 nm dalgaboyu aralığındaki 19 farklı spektral geçişinspektrumları silindir katod boşalım ortamında boya laser ve Titan-Safir laserkullanılarak optogalvanik spektroskopi yöntemi ile ölçüldü.La I elementinin tek pariteli 16 enerji seviyesine ait A manyetik dipol aşırı ince yapısabiti ve B elektrik kuadropol aşırı ince yapı sabiti belirlendi. Altı A manyetik dipol ve11 B elektrik kuadropol aşırı ince yapı sabiti ilk defa bu çalışmada elde edildi.Lantan elementinin ince yapısı ise teorik olarak incelendi. La I elementinin tek pariteli5d6s6p, 4f6s2, 6s26p, 5d26p, 4f5d6s konfigürasyonlarına ait ince yapı parametreleribelirlendi. 97 deneysel enerji seviyesinin 94'ü çok konfigürasyonlu fit metodukullanılarak teorik enerji değerleri ile fit edildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of fine and hyperfine structures of neutral Lanthanum (La I) element wasaimed in this study.Hyperfine structures of neutral Lanthanum were investigated experimentally in thewavelenghts range of 570 nm-590 nm and 700 nm-825 nm. 19 spectral transitionwere measured with Optogalvanic Spectroscopy method using dye laser andTitan-Saphire laser in a hollow cathode discharge.16 Magnetic dipol hyperfine structure constants A and electric quadropol hyperfinestructure constants B were determined for the odd parity energy levels. Six magneticdipole A and 11 electric quadropole B hyperfine structure constants were obtained forthe first time in this study.Fine structure of Lanthanum was investigated theoretically. Fine structure parametersof odd parity configurations; 5d6s6p, 4f6s2, 6s26p, 5d26p, 4f5d6s of La I weredetermined. 94 energy levels of 97 experimentally known energy levels were fittedwith theoretical energy values by using multi-configurational fit method.