Türkiye jant sanayii ve jant sanayiinde kullanılan kalıp çelikleri üzerine bir araştırma
A research on Turkish wheel industry and tool steels used in wheel production
  1. Tez No: 184035
  2. Yazar: MELİH OYTAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL MELİH KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
TÜRKİYE JANT SANAYİ VE JANT SANAYİNDE KULLANILANKALIP ÇELİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMAMELİH OYTAÇÖZETBu çalışmada, kara taşıtlarında kullanılan jant ve lastiklerin özellikleri, yapılarıve kullanım şekilleri ile ilgili genel olarak bilinmesi gerekenler aktarılmayaçalışılmıştır. Lastik ve jantın orijinal ekipman sınıfında güvenlik için önemivurgulanmış ve bu iki parça arasındaki uyumun araca olan etkisine değinilmiştir.Ayrıca jant üretim yöntemleri, operasyon bazlı olarak, gerekli şekil ve resimlerlepekiştirilerek aktarılmış; buna ek olarak, jant üretiminde kullanılan çeşitli kalıplar ilebu kalıpların üretilmesi için kullanılan takım çelikleri de tanıtılmıştır. Özelliklesoğuk iş ve sıcak iş takım çeliklerinin üretim yöntemlerine ve hasar mekanizmalarınadeğinilmiş ve ülkemizde sıklıkla kullanılan takım çeliklerinin performans/fiyatyönünden kıyaslanabilmesi için genel özelliklerine değinilmiştir.Son olarak, Türkiye'de faaliyet gösteren jant fabrikaları tanıtılarak, Türkiye jantsanayisinin ülkemizdeki ve dünyadaki yeri hakkında genel bir değerlendirmeyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON TURKISH WHEEL INDUSTRY AND TOOLSTEELS USED IN WHEEL PRODUCTIONMELİH OYTAÇSUMMARYIn this study; properties, main structures and usage guides of all wheels and tireswhich are used in land vehicles are generally tried to be explained. Also, theimportance of tires and wheels for safety in case of being original equipment isemphasised and the effects of adjustment between these two parts for vehicles arementioned.In addition, wheel production techniques are explained by using processapproach and required figures. Pressing, cutting, punching and forming dies and diematerials, especially tool steels which are used for wheel production are described.Especially, production methods and damage mechanisms of hot and cold work toolsteels are explained and tool steels which are frequently used in wheel diemanufacturing are mentioned for making an evaluation about the ratio ofperformance and price.In conclusion, wheel factories in Turkey are generally presented. Turkish wheelindustry both in Turkey and in the world is evaluated.