Eskişehir bölgesinde toprak sanayiinin neden olduğu çevre sorunları ve çözümlerinin araştırılması
Environmental problems to cause soil industry in Eskişehir region and investigation of solutions
  1. Tez No: 184049
  2. Yazar: BERKANT ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma toprak sanayinin neden olduğu çevre sorunlarını belirlemek, konuya ilişkinülkemizdeki yasal ve yönetsel düzenlemeleri ortaya koymak ve toprak alımı sonrası doğaonarım çalışmalarını önemini vurgulamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Eskişehirde yer alan ve doğa tahribatına neden olan, olmaya devam eden toprak sanayinin yaptığızararlar belirlenmiş ve bu alanlara, peyzaj onarımı çerçevesinde ekolojik, ekonomik ve estetikdeğerler kazandırabilmek için öneriler getirilmiştir.Anahtar kelimeler : Toprak sanayi, çevre sorunları, doğa onarımı, Eskişehir
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the enviromental effects of soil industry, thecurrent legislation and related regulation on the subject. The importance of rehabilitation andland reclamation after soil industry processes is also discussed. For this purpose, EskişehirCity?s soil industry areas, which are located North west part of Eskişehir City, has beenexamined. The enviromental degradation caused by soil industry was determined in thecontext of rehabilitation. Some recommendation was given to reclaim ecologic, economic andesthetical values of the area.Key words : Soil industry, enviromental problems, land reclamation, EskişehirCity