Teknoloji, beden ve mekan ilişkisi bağlamında 2001, a space Odssey
Context of relationship between tecnology, body and space 2001, a space Odssey
- Tez No: 184058
- Danışmanlar: DOÇ. SADUN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZETBu tezde, insan ve teknoloji ilişkisinin, dönüştürdüğü mekansal ve bedenseliçerikler bağlamında, giderek doğa ile daha dolayımlı bir ilişkiye evrilmesi ve insanınbiyolojik bir varlık olarak bu duruma daha da yabancılaşması bir problem olarak elealınmıştır. Bu anlamda teknoloji, beden ve mekan kavramlarına evrimsel bir bakışaçısı getirilerek, belirlenen kavramsal çerçevelerde 2001, Space Odssey filmiincelenilmiş, görüntüler ve kurgu üzerinde bir araştırma yürütülmüştür.Çalışma giriş sonrası üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezçalışmasının belirlediği problem, amacı ve kullandığı çalışma alanı tanımlanılmıştır.Birinci bölümde konuyla ilgili belirlenen bağlamlarda filmi incelemek için kavramsalbakış açıları geliştirilmiştir. kinci bölümde film, birinci bölümde tanımlanılankavramlarla görüntü alıntıları yapılarak incelenmiştir. Üçüncü bölüm sonuç bölümüdürbu bölümde film üzerinden varılan noktada; teknoloji sonrası hayat ve dönüştürdüğüsosyal içerikler tartışılmıştır.:Anahtar Kelimeler : Evrim, lk Alet, Teknik, Teknoloji, A Space Odssey 2001.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis thesis deals up with the problem that the human is getting stranger with thenature by the consept of space and body context which was transformed by therelationship between human and technology. In this sense the film 2001, Space Odsseywas studied on it?s images and fiction by the determined conceptual viewpoints by theevoloution on technology , space and body idea.Three main chapters except the introduction part form this study. In theintroduction part the problem, the aim and the scope of the thesis are defined. In the firstchapter, conceptual viewpoints were built to investigate the film by the determinedconcept. In the second chapter the film was explored by the concept, which wasindicated in first part..Third part is the final part, in this part the life after technologicallife and social contents that changed by technology, are discussed by the reached pointof film content.Key Words : Evolution, First Tool, Language Technics, Technology, A SpaceOdssey 2001