Hierapolis antik kentinin arkeosismolojik açıdan incelenmesi
Archeoseismological investigation of Hierapolis ancient city
  1. Tez No: 184060
  2. Yazar: BEYZA MÜSLİHİN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ALTUNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
5ÖZETHierapolis antik kenti, Gediz grabeni ile Büyük Menderes grabeninin kesiştiği yerdebulunan Denizli havzasının kuzey kenarını sınırlayan Pamukkale fay zonu üzerinde yeralmaktadır. Kent antik dönemde birçok depremden hasar görmüştür. Bu çalışmada,kentin içindeki Roma ve Bizans dönemine ait yapılarda depremlerin oluşturduğuhasarlar belirlenmiş ve antik kent içinde bulunan traverten kanallarındaki kırıklarayrıntılı olarak haritalanmıştır. Traverten kanallarında oluşmuş kırıkların genişlikleri 10larca cm'den birkaç metreye, uzunlukları ise 10'larca metreye kadar değişimgöstermektedir. Kırıkların bugün bile gözleniyor olması ve antik şehirde gözlenen kırıkzonu üzerinde yer alan aktif ve aktif olmayan (kuru) su kaynaklarının varlığı antikşehrin depremlerden etkilendiğini göstermektedir. Antik şehirdeki yapılarda gözlenenhasarlar faylanmanın türü hakkında önemli bilgiler vermektedir. Hierapolis antikkentinde talyan Kazı Heyeti tarafından günümüzde halen devam eden kazı çalışmalarıkentin depremlerden dolayı uğradığı hasarları gün ışığına çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
4SUMMARYThe ancient city of Hierapolis is located on the hangingwall of the Pamukkale faultzone. This fault zone bounds the northern border of the Denizli Basin which is situatedat the intersection of Gediz and Büyük Menderes Grabens. The city has been damagedby various earthquakes that occured in historical times. In this study, earthquakedamages in Roman and Byzantine remains use documented and fault ruptures in thetravertine channels within the arcient city were mapped in detail. The width of therupture zone varies between 10s of centimeters to a few meters. The length of individualfault reaches up to tens of meters. The visibility of the rupture and the occurence ofactive and non-active (dry) water resources on the rupture zone in the city centre attestthe impact of earthquakes at Heirapolis. The damage observed on the city's buildingsprovides important information about the type of faulting. Current Italian excavations atthe ancient site elucidates the earthquake damages which indicate that the city sufferedfrom earthquakes in ancient times.