Batı geçit koşullarında farklı çinko doz uygulamalarının nohudun tarımsal özelliklerine etkileri
Effects of different zinc dose applications on the agronomic characters of chickpea in the conditions of west transitional zone
- Tez No: 184061
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KINACI, PROF.DR. MERİH KIVANÇ, Y.DOÇ.DR. İNCİ TOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
iÖZETNohut, önemli bir yemeklik tane baklagil bitkisi olup, esas olarak Türkiye'ninyarı-kurak alanlarında yetiştirilmektedir. Tanesi nedeniyle insanlar için, vejetatifkısımları nedeniyle hayvanlar için yüksek besleme değerine sahiptir. Bunun daötesinde, havadan azot bağlama yeteneğiyle toprak verimliliğini artırdığından, ekimnöbeti için önemli bir bitkidir.Türkiye'nin çoğu yarı-kurak alanlarında en fazla eksik olan mikroelementlerden birisi çinkodur.Bu çalışma, nohudun bazı agronomik özellikleri üzerine farklı çinkodozlarının etkilerini ve uygulanabilecek uygun dozu bulmak amacıyla yürütülmüştür.Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma tarlalarında,tesadüf bloklarında faktöryel deneme deseninde, dört tekrarlamalı olarak bir denemekurulmuştur.Gökçe, Akçin 91, Canıtez 87 ve İspanyol çeşitleri deneme materyali olarakkullanılmıştır. Çinko uygulamaları 0 kg/ha (kontrol), 23 kg/ha ve 46 kg/ha olaraktoprağa yapılmıştır.Bu çalışmada, incelenen özellikler genellikle 23 kg/ha doz tarafından olumluetkilenmişlerdir. Diğer taraftan, çoğu özellik 46 kg/ha dozdan olumsuzetkilenmişlerdir.Dozlara, nohut çeşitleri farklı reaksiyonlar göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
iSUMMARYChickpea is an important edible legume crop which is mainly grown in semi-arid areas of Turkey. It has high nutritional value for humans with its grains and foranimals with its vegataive parts. Furthermore, it is important in crop rotation toimprove soil fertility through its nitrogen fixation ability from atmosphere.In most semi-arid lands in Turkey, zinc is one of the most deficientmicroelements.This study was carried to find out the effect of different zinc doses on someagronomic features of chickpea and proper doses to apply.An experiment was conducted at research fields of agricultural Faculty ofEskişehir Osmangazi University in the factorial design in randomized completeblocks with four replications.Gökçe, Akçin 91, Canıtez 87 and İspanyol varieties were used as researchmaterials. Zinc applications were done into soils with doses of 0 kg/ha as control, 23kg/ha and 46 kg/ha.In this study, characters under investigation were affected positively by 23kg/ha dose in general. On the other hand, 46 kg/ha dose had negative affects on mostcharacters.Chickpea varieties were expressed different reactions to the doses.