Granit seramik üretim prosesinde öğütme öncesi boyut küçültmenin enerji tasarrufuna katkısının araştırılması
The effect of pre-comminution on the energy saving in porcelain stoneware body preparation
- Tez No: 184066
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VOLKAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETTaneli malzeme yığınlarının basınç altındaki yüzeyler arasında öğütülmesiprensibine dayanan Yüksek Basınçlı Merdaneli Pres (YBMP) uygulamaları, son yıllardaöğütme devrelerinde kapasite iyileştirmelerine ve enerji tasarruflarına olanaksağlamalarından dolayı popülaritelerini arttırmışlardır. YBMP'lerde tane yığınlarınınöğütme mekanizması, tanelerin merdaneler arasından geçerken, bu taneler arasındaoluşturulan yüksek gerilimin sonucu olarak tane boyutunun küçültülmesi şeklindedir.Çimento ve cevher hazırlama endüstrilerinde YBMP uygulamaları daha çok klasikbilyalı öğütme sürecinden önce bir ön öğütme süreci şeklindedir. Bu hibrid öğütmesistemi, YBMP'nin kapasitesinden ve enerji etkinliğinden faydalanılırken, diğer taraftanklasik bilyalı öğütmenin yüksek küçültme oranlarından faydalanılmaktadır. Bu sisteminbaşarısı, YBMP ön öğütme sürecinde bir kısım malzemenin hali hazırda istenilen nihaiboyuta küçültülmesi ve diğer tanelerin de bu süreçten geçerken taneler arasındakigerilimler sonucu oluşturulan zayıf noktaların klasik bilyalı değirmendeki öğütülmesinekolaylık sağlaması şeklindedir.Bu çalışmada, granit seramik bünyenin öğütülmesi iki değişik öğütmesisteminde denenmiştir. Klasik sistemde, bünye doğrudan hızlı değirmendeöğütülmüştür. Hibrid sistemde ise, bünye önce merdaneli kırıcı kullanılarak kırılmışdaha sonra hızlı değirmende öğütülmüştür. Tüketilen özgül enerjiler her iki öğütmesistemi içinde belirlenmiştir. Belirlenen enerji değerleri karşılaştırıldığında, hibridöğütme sisteminde klasik öğütme sistemine göre %41,4 daha az enerji tüketildiğibulunmuştur. Ayrıca, bu iki öğütme sisteminin, nihai seramik ürünlerin bazı teknolojiközellikleri üzerine etkisi de incelenmiş ve öğütme sistemi farklılığının ürünlerinteknolojik özelliklerinde önemli bir değişikliğe neden olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYHigh-pressure roll grinding has achieved considerable popularity over the lastseveral years given its potential of improving capacity and reducing energyconsumption in a grinding circuit. Comminution in the High-Pressure Grinding Roll(HPGR) is the result of the high interparticle stresses generated when a bed of solids iscompressed as it moves down the gap between two pressurized rolls. A particularlyattractive use of the HPGR in the minerals and cement industries is as a pre-grindingstage prior to conventional ball milling. In this hybrid mode, the energy efficiency ofhigh-pressure roll grinding is combined to the ability of the ball mill in achieving highreduction ratios. It was pointed out that the success of the hybrid mode of grindingwould depend on the HPGR producing already a fraction of the circuit product andweakening those particles remaining unbroken.In this study, grinding tests with porcelain stoneware body were carried out intwo modes. In the conventional mode, porcelainized stoneware body was ground in thefast mill directly. In the hybrid mode, the same material was first crushed using rollcrusher and then subsequently ground in the fast mill. Specific energy consumptionswere determined for both modes. Comparing the results it was found that hybridgrinding system offers 41.4% of energy saving. In addition, the effect of differentgrinding modes on some important properties of ceramic products were alsoinvestigated and it was found that different grinding modes did not have a significanteffect on the properties of ceramic products.