Mermer işleme tesislerinde kalite maliyetlerine bağlı üretim optimizasyonu
Production optimization depending on quality costs in marble factories
- Tez No: 184067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
vÖZETBu çalışmada mermer işleme tesisleri üretim sistemi ayrıntılı olarakincelenmiştir. Mermer işleme tesisleri üretim sistemi üretim adımlarına ayrılarak, buadımlarda meydana gelen faaliyetlerin maliyetleri hesaplanabilir basit eşitlikler halinegetirilmiştir.Bu eşitlikler kullanılarak doğal taş işleme tesisleri üretim sistemleri içerisindeortaya çıkan kalite maliyetleri tespit edilip sınıflandırılmıştır. Ayrıca üretim sistemikalite maliyetleri açısından optimizasyona tabi tutulmuş ve bu optimizasyona bağlıolarak bir üretim planlaması önerilmiştir.Çalışmada ayrıca mermer işleme tesislerinde üretim kontrolünde kullanılmaküzere geliştirilen bir bilgisayar yazılımı tanıtılmıştır. Yazılım kullanılarak her türlüüretim faaliyetinin maliyeti, kalite maliyetleri ve toplam maliyetler ayrıntılı olarakhesaplanabilmekte ve sistem yazılım içerisine yerleştirilen istatistiksel proses kontrolügibi kontrol araçları ile kontrol edilebilmektedir.Mermer işleme tesisleri üretim sistemi içerisinde ortaya çıkan kalite maliyetleriklasik muhasebe kayıtları içerisinde gösterilememekte, kalite maliyetleri diğer maliyetkalemleri arasında gizli kalmaktadır. Kalite maliyetlerini muhasebe kayıtlarındagöstermek için muhasebe kayıt sisteminde bazı değişiklikler yapılmış ve bu maliyetlerinyazılımda gösterilmesi için bir pencere eklenmiştir.Kalite maliyetleri ortaya çıkarıldıktan, sınıflandırıldıktan ve kayıt altınaalındıktan sonra kalite maliyetlerine bağlı bir üretim sistemi optimizasyonu kullanılmışve toplam maliyetlerde düşüş sağlayan bir üretim planlaması önerilmiştir.Optimizasyonu gerçekleştirmek için programdan LINGO paket programına bağlantılarkurulmuştur.
Özet (Çeviri)
viSUMMARYIn this study, natural stone processing plants were investigated. The wholeproduction of natural stone processing plants was divided into small production steps,by means of this process, production costs occurred in these steps were expressed assimple mathematical equations.Using these equations, overall production and quality cost properties related toproduction systems of natural stone factories were found out and classified. Also thatquality costs were optimized and related to this optimization a production plan wasoffered.In addition, a computer program developed for production control in marbleprocessing plants was introduced. By using this software every production costs, qualitycosts and total costs can be calculated and production system can be controlled bycontrol tools located in the software, such as statistical process control tool.In general, quality costs that occurs in the production system of marble factoriesaren?t shown in accounting record systems. Thus, costs of quality are hidden by othercost titles. In order to show quality costs in accounting system, some modifications weredone and to show these costs in the software, a window was added.After calculating, classifying and recording the quality costs, an optimization ofproduction system depending on the quality costs was utilized and a production planwhich reduces total costs was offered. In order to realize optimization, LINGOprofessional software and it?s dynamic link library files (*.dll) were used.