Mermer fabrikaları için en iyi tesis yeri seçimi
Optimization for locational planing for marble factories
  1. Tez No: 184069
  2. Yazar: SEÇİL ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETBu çalışmada, mermer fabrikaları için en iyi tesis yeri seçimi problemininçözümü araştırılmıştır. Öncelikle tesis yeri seçiminde kullanılan genel yöntemlerayrıntılı olarak incelenmiştir. Gerçekte tesis kuruluş yeri seçimi çok ölçütlü bir kararverme problemidir. Bu problemin çözümü için sürece etkisi olan bütün ölçütleröncelikle belirlenmiş ve kısaca açıklanmıştır. Çok ölçütlü karar verme tekniklerinin eniyi bilinenlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Analitik Serim Süreci (ASS)yöntemleri tanıtılmıştır.Bir madencilik firmasının kurmayı planladığı yeni bir mermer fabrikasının enuygun kuruluş yerinin belirlenmesi için, sözü edilen yöntemlerin kullanılmasıyla biranaliz yapılmıştır. AHS yöntemi tabanlı problem MS Excel, ASS tabanlı problem iseproblem Super Decisions programları kullanılarak çözülmüştür. Her iki yönteminmodel çıktıları değerlendirilmiş ve en uygun tesis kuruluş yeri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe problem of optimum location selection for marble factories is investigatedin this study. First, the general locational analysis methods were examined in detail. Inreality, location problem is a multiple criteria decision-making problems. To solve thisproblem, the whole criteria which are effect the decision making process are determinedand explained shortly. Analytic Hierarchy Process (AHP) and Analytic NetworkProcess (ANP) methods are well known multiple criteria decision-making methods andthese are introduced.To determine the optimum location for a new marble factory, an analysis wasdone by mentioned methods. The AHP and the ANP based problem were solved byusing MS Excel program and Super Decisions program respectively. Both programmodel outputs were evaluated and the most suitable location was proposed.