Eskişehir Sarcophagidae (Diptera) faunası üzerine çalışmalar
Studies on Sarcophagidae (Diptera) fauna of Eskişehir province
  1. Tez No: 184077
  2. Yazar: ADEM ASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ESK ŞEH R SARCOPHAG DAE (D PTERA) FAUNASI ÜZER NEÇALIŞMALARAdem AslanÖZETBu çalışma, Nisan 2004 ile Ağustos 2005 tarihleri arasında Eskişehir'deyakalanan 450 Sarcophagid örneğine dayanmaktadır. Bu çalışmada bir altfamilyaya ait(Sarcophaginae) 8 cins ve toplam 12 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Helicophagellanoverca, Liosarcophaga jacobsoni, Pandelleana protuberans ve Sarcophaga croaticaTürkiye Sarcophagidae faunası için yeni kayıttır.Çalışma alanında tespit edilen türlerin tanımları ve teşhisde kullanılan erkekgenital parçalarının (phallus, cerci, ve V. sternit) çizimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
STUDYS RELATED with SARCOPHAGIDAE (DIPTERA) FAUNA in ESK SEH RAdem ASLANSUMMARAYThis study depends on 450 Sarcophagid specimens caught in Eskişehir betweenApril 2004 and August 2005. In this study, 8 genus and 12 species belonging to onesubfamilies (Sarcophaginae) were determined. From those species; Helicophagellanoverca, Liosarcophaga jacobsoni, Pandelleana protuberans and Sarcophaga croaticawhich are new records for Turkey.Together with the description of 12 Sarcophagidae species which are determined inthe study area, the drawings of the male genilitia parts are given in the paper.