Bazı Hofmann-Td-tipi konak-konuk bileşiklerinin ınfrared spektroskopisiyle incelenmesi
The investigation of Hofmann-Td-type host-guest compounds with infrared spectrscopy
- Tez No: 184078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNEŞ KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
BAZI HOFMANN-Td-T P KONAK-KONUKB LEŞ KLER N N INFRARED SPEKTROSKOP S YLE NCELENMESKORCAN CANOĞLUÖZETBu çalışmada Hofmann-Td-tipi M(1,6-diaminohekzan)Cd(CN)4.nG ( M=Cd, Ni veyaCo ; G= Toluen, Anilin veya Benzen ) konak-konuk bileşikleri ilk kez elde edildi. Bubileşikler nfrared spektroskopisi tekniği ile incelendi. Spektrum bilgilerinden bileşiklerinkristal yapılarının diğer Hofmann-Td-tipi konak-konuk bileşiklerinin kristal yapıları ile benzerolduğu önerildi. Bileşiklerin yapısı M metaline doğrudan bağlı 1,6-diaminohekzan molekülüile iki boyutlu M â Cd (CN ) 4 â polimerik tabakalarından oluşmaktadır. Bileşikler içindekiardışık tabakalar arasında köprü olan 1,6-diaminohekzan molekülü trans şeklindedir.Bileşiklerin ligand frekansları serbest ligand molekülüne oranla daha yüksek frekansakaymıştır. Metale bağlı olan bu kayma aromatik konuk moleküllerin iç modları ile M-Ntitreşimleri arasındaki mekanik çiftlenim etkisi olarak açıklanır.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF HOFMANN-Td-TYPE HOST-GUEST COMPOUNDSWITH INFRARED SPECTROSCOPYKORCAN CANOĞLUSUMMARYIn this study, Hofmann-Td-type M(1,6-diaminohexane)Cd(CN)4.nG ( M=Cd, Ni vayaCo ; G= Toluene, Aniline or Benzene) host-guest compounds were prepared for the first time.These compounds were studied by using infrared spectroscopic technique. The spectralfeatures suggest that the crystal structure of the compounds are similar in structure to the otherHofmann-Td-type host-guest compounds. Their structure consist of corrugated twodimensional polimeric layers of M â Cd (CN ) 4 â with 1,6-diaminohexane bound directly tothe M metal. The 1,6-diaminohexane ligand molecule bridging adjacent cynometal complexsheets in the compounds is in a trans conformation. Several vibration modes of the ligandmolecule in the host-guest compounds have upward shifts in frequency compared with freemolecule. These shifts are metal dependent and explained by the coupling of the internalmodes of aromatic guest molecules with the M-N vibration.