Sanayide karşılaşılan dövme kusurlarının görsel olarak yorumlanması
The study of expication of forging faults which come up in the main industries
  1. Tez No: 184085
  2. Yazar: ÖMER ERSOY ALANYALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
SANAYİDE KARŞILAŞILAN DÖVME KUSURLARININGÖRSEL OLARAK YORUMLANMASIÖMER ERSOY ALANYALIÖZETAna sanayi tabir edilen büyük imalatçı otomotiv firmaları, artan kapasitelerindemaliyetlerini azaltmak için, kendileri üretmekten çok yan sanayileri vasıtasıyla ürün imalatıyoluna gitmektedirler. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve lojistik unsurlarındagelişimiyle bu büyük şirketlerde; deniz aşırı yan sanayi kullanım oranları beklenenin çoküzerinde artmıştır. Bu avantaj gibi gözükmekte olan durum, kalite zamanlama vehatalarıyla yitirilen her türlü vaktin dezavantaj haline dönüşmesi ile sonuçlanmaktadır.Firmalara bildirim aşamasından başlayıp, bir an evvel yapılacak doğru teşhisler vakitaçısından hayati önem taşımaktadır. Aynı zamanda firmaların hata modları konusundadoğru teşhise aynı hızla reaksiyon vermeleri de çok mühimdir.Bu tez ana otomotiv sanayi ve yan sanayi imalat kalite çalışmalarında hata analizive belirlenmesine yardımcı olacak şekilde, dövme yoluyla üretilen parçaların kusurlarınıgörsel muayene yoluyla anlayabilmek için yapılan ve hata modlarının detaylı görüntü vebuna uygun açıklamalarını içermektedir. Bu tez yapılırken otomotiv sanayi açısından faydakatma değeri ön planda tutulmuş olup genel dövme kusurlarının yanı sıra, az rastlananancak büyük problem yaratarak para ve zaman kaybına sebep olabilen kusurları daiçermektedir.
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF EXPLICATION OF FORGINGFAULTS WHICH COME UPIN THE MAIN INDUSTRIESÖMER ERSOY ALANYALISUMMARYThe big companies which are described as main industries in automotive are tryingto eliminate high costs of production with choosing to use of suppliers for this job. Todaywith the logistic adventages the big company ratios who use subsupplier increased over theforegone . For improving the production this looks like an advantage but it?s a secretdisadvantage with quality and logistic timing failures . Beginning with urging thesubsuppliers , until diagnosing the real cause most important variety is the time . At thesame cycle the supplier?s real timed reaction and preventive actions taken on time are themost important points for the health of the main automotive industry?s production .In this study for increasing production quality by helping with the diagnosis analysisof the forging faults easily with visual inspection of the detailed forging fault displayingsalso with their explanations and preventing ways from them in production . While doingthis study expediency of main automotive industries are being held on the fore stage andalso the faults of forging which could result with big money losts are studied especially.