Bazı sıvı metallerin viskozitelerinin hesaplanması
Calculation of bulk viscosity of some liquid metals
  1. Tez No: 184103
  2. Yazar: FADİM RESULOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1BAZI SIVI METALLER NBULK V SKOZ TES N N HESAPLANMASIFAD M RESULOĞLUÖZETSıvı metallerin yapılarının belirlenmesinde birçok pseudopotansiyel modelkullanılmaktadır. Bu çalışmada, sıvı alkali metallerin yapısı, Yerel Heine Abarenkov(LHA) model potansiyel kullanılması ile incelenmiştir. Çift dağılım fonksiyonları Ornstein-Zernike (OZ) denkleminin Hibritleştirilmiş Ortalama Küresel Yaklaşımı (HMSA)kullanılarak çözümünden elde edilmiştir.Buna ek olarak, sıvı alkali metallerin bulk viskozite katsayıları bu model potansiyelve HMSA yaklaşımı yardımıyla elde edilen çift dağılım fonksiyonu kullanılarakhesaplanmıştır. Bu çalışmadaki her bir metal için hesaplanan bulk viskozite katsayılarıdeneysel veriler ile karşılaştırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
1CALCULATION OF BULK VISCOSITYOF SOME LIQUID METALSFAD M RESULOĞLUSUMMARYIt has been used that numerous pseudopotential as interaction to determined of thestructure of liquid metals. In this work, the structure of liquid alkali metals is examined byusing Local Heine Abarenkov (LHA) pseudopotantial. Pair distribution functions areobtained from the solution of Ornstein Zernike (OZ) equation with hybridized meanspherical approximation (HMSA).In addition to this, the bulk viscosity coefficients of liquid alkali metals, arecalculated using this model potential and computed pair distribution function. obtained withthis model potential and HMSA approximation. For each metal studies in this work thecalculated values of bulk viscosity coefficients are examined in comparision with availableexperimental data.