Bazı sıvı metallerin elektronik taşınım özellikleri
Electronic transport properties of liquid metals
  1. Tez No: 198776
  2. Yazar: BELGİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETSıvı metal ve alaşımların elektronik taşınım özelliklerinden olan elektriksel özdirençdeneysel olarak belirlenebilmektedir. Ancak bu deneyler yüksek sıcaklıklarda yapıldığındanölçümlerde bir takım güçlükler meydana gelmektedir. Bu nedenle teorik olarak sıvımetallerin ve alaşımların özdirencinin hesabı daha da önemli olmaktadır.Bu çalışmada bazı sıvı metallerin özdirenci Yerel Heine-Abarenkov sanki potansiyeli(form faktörü) ve deneysel yapı faktörleri kullanılarak üç farklı formülasyonla hesaplanmıştır.Bunlar Ziman, Düzeltimiş Ziman (Ferraz-March) ve lineer tepki teorisi olarak bilinen Kuboformülleridir. Bu üç formülle hesaplanan basit sıvı metallerin özdirençleri birbirleriyle vedeneysel değerlerle karşılaştırılmıştır. Hesaplanan özdirenç değerlerinin karşılaştırılmasısonucu deneysel değerlere genel olarak en yakın değerlerin Kubo formülüyle olduğu,Düzeltilmiş Ziman ile elde edilen değerlerin ise Ziman formülünden hesaplanan değerleregöre deneysel değerlere daha yakın olduğu görülmüştür.Bu çalışmada her üç formülasyonun dayandıkları teoriler ve kullandıkları parametrelerile sonuçlarının ilişkisi araştırılmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KEL MELER : Model potansiyeli,sıvı metal ve alaşımlar, yapıfaktörü,özdirenç.
Özet (Çeviri)
SUMMARYElectrical resistivity caused by electronic transport properties of liquid metal andalloys can be determined as experimentation. However, as these experiments are conductedin high temperatures, some difficulties arise in the process of measurement. Therefore, thetheoretical calculation of the resistivity of liquid metals and alloys becomes more important.In this study, resistivity of some liquid metals were calculated by using Local HeineAbarenkov pseudopotantial (form factor) and experimental structure factors. Calculationconsist of three different methods which are Ziman, corrected Ziman (Ferraz-March) andKubo, known as linear response theory. Resistivity of simple liquid metals calculated bythese three formulas were compared with each other and their experimental results. As aresult, resistivity calculation based on Kubo formula provided closest experimental valuetesult with respect to the calculation due to Ziman and corrected Ziman methods.In this study, the theories and parameters that these formulations based on and as wellas their results were investigated.KEY WORDS: Model potantial, liquid metal and alloys, structure factors, resistivity.