Türkiye'deki havaalanı etkinliklerinin veri zarflama analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of turkish airport efficiencies using data envelopment analysis
- Tez No: 184112
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYKUT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan 34 havaalanı Veri Zarflama Analizi ileperformanslarının analizi ele alınmıştır. Çalışmada, performansı etkileyen girdiler;personel sayısı, işletme gideri, yıllık yolcu kapasitesi ve yıllık uçak kapasitesi, çıktılarise birim alan başına düşen yolcu sayısı, yük trafiği, pist başına toplam uçak trafiği veişletme geliri olarak tanımlanmıştır. Devlet Hava Meydanları şletmesi (DHM )istatistik yıllıklarından elde edilen 2000-2004 yılı verileri değerlendirilerek etkinhavaalanları tespit edilmiştir. Daha sonra, bu havaalanları etkin olmayan diğerleri içinreferans olarak alınarak, girdi ve çıktılarda hedeflenen ve gerçekleşen değerler her yılverileri için tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of 34 Turkish Airports is evaluated by using DataEnvelopment Analysis (DEA). In this study the inputs that effect performance aredefined as number of personnel, operating costs, annual passenger capacity, and annualairplane capacity. The outputs are number of passenger per area, cargo movements,total plane movements/number of runways, and operating revenue. The efficientairports are derived by using the data of years 2000-2004 from State Airports AuthorityDirectorate General (DHMI) annual statistics. Actual and target values for each airportare calculated and discussed by taking efficient airports as a reference set for theinefficient ones.