Türkiye'deki havaalanlarının etkinliklerinin Malmquist indeks ve çoklu periyodlu iki aşamalı veri zarflama analizi ile incelenmesi
The efficiency investigation of Turkish airport by Malmquist index and multi-period two-stage data envelopment analysis
- Tez No: 417000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Büyük işletme maliyetlerine sahip ve büyük sermayelerle kurulan havaalanı işletmelerini kıyaslamak ve performanslarını ölçmek, bu işletmelerin faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürebilmeleri için önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'deki havaalanlarının etkinliklerinin değerlendirilmesi Malmquist toplam faktör verimlilik indeksi ve çoklu periyodlu iki aşamalı VZA kullanılarak yapılmıştır. Havaalanlarının etkinlikleri Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nin 2009-2013 yılları istatistik yıllıkları kullanılarak elde edilmiştir. Malmquist indeks belirli bir zaman periyodundaki etkinlik değişimini ve bu değişimin bileşenlerini açıklayabilen bir etkinlik ölçümüdür. Çoklu periyodlu iki aşamalı VZA modelleri, Malmquist indeksten farklı olarak belirlenmiş bir zaman diliminde iki aşamadan oluşan bir üretim sisteminin tüm performansını ölçerler. Bu çalışmanın birinci aşama girdileri personel sayısı, işletme gideri, pist sayısı, terminal alanı, otopark kapasitesi, tüm araç toplamı ve check-in kontuarı sayısı; birinci aşama çıktısı ise uçak trafiğidir. İkinci aşama girdisi uçak trafiği iken, ikinci aşama çıktıları yolcu trafiği, yük trafiği ve işletme geliridir.
Özet (Çeviri)
Benchmarking and measuring the performance of airport companies which have big company cost and set by big capital are important for these companies to maintain their activities effectively. In this study, performance of Turkish Airports is evaluated by using Malmquist productivity index and multi-period two stage Data Envelopment Analysis. The efficient airports are derived by using the data of years 2009-2013 from State Airports Authority Directorate General (DHMI) annual statistics. Malmquist index is an efficiency measurement which is able to explain variation of efficiency and the components of this variation in a certain period of time. Multi-period two-stage data envelopment analysis (DEA) models which are different from the Malmquist index measure the overall performance of a production system composed of two stages in a specified period of time. The first stage inputs of this study number of employees, operating expense, number of runways, terminal area, parking capacity, sum of all vehicles and number of check-in counters, the output of first stage is number of aircraft movements. While the second stage input is number of aircraft movements, the second stage outputs are number of passengers, cargo volume and operating revenue.