Kentsel dönüşüm süreci Kazlıçeşme örneği
- Tez No: 184178
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEOMAN TEKKÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Kentler: yalnız bir insan çokluğunun yaşadığı coğrafi mekan değil; aynızamanda insanların karşılıklı ilişkilerinden, tinsel iletişimlerinden oluşan kültürmekanıdır”Kentte, kültür mekanlarıyla, coğrafi mekanlar birbirlerini tamamlarlar,bütünleşirler. Her kentin bir felsefesi, yaşam prensibi, ruhu vardır. İçindeyaşayan insan topluluklarının yaşam biçimi kentlere yaşam verir, prensiplerinive kurallarını belirler. Yaşayan zamanlarda bu kurallarda değişir, şekillenir.Kültürel mirasta yaşanarak kuşaktan kuşağa geçmektedir. Kentlerin tarihselmirasıyla, kentlilerin tarihsel kimliği birbirine oldukça güçlü bir bağ ile bağlıdır.Kent oturanlarının, içinde yaşayanların kültürel kimliğini dile getiren birbütünlüktür. İnsanlık tarihinin en önemli öğesi, insanların daima daha iyiye vegüzele ulaşmayı amaç edinmesidir. Toplumlar kendi kişiliklerini yansıtan,çevre düzenlemesine özen göstermişlerdir. Çağdaşlaşma süreci ile birlikteçağdaş insanın karmaşık gereksinimleri ileri teknik ürünleri ve onlarıntekdüze, sevimsizliklerini de beraberinde getirmiştir. Varolan doğalgüzellikler, doğal yapı, doğanın işleyiş dengesi bozulmayarak korunmalıdır.Ekolojik ilişkilerin göz ardı edildiği kentlerde doğal alanların azalması sonucuiklim ve toprak koşullarının, konut, sanayi ve taşıtlardan kaynaklanan zararlımaddelerle yapay, yaşanması güç bir ortam oluştuğu görülmektedir. Çevresiile bir ütün olan insan da bu ortamda yapaylaşıp monotonlaştığı, ruhsalyapısının çöktüğü bunalımlı toplumların oluştuğu gözlemlenmektedir. İnsanlarbirbirleri ve yaşadıkları kent ile yabancılaşmaktadır.Her geçen gün bu sorunlar büyümekte, yanlış siyasi iktidarların, yanlışve yanlı politikaları sorunları çözümsüz ve içinden çıkılmaz halegetirmektedir. Günümüzde kentleşmenin yaşadığı bu sorunlara veçözümsüzlüklere karşı çözüm üretmek için geliştirilen pek çok kentseldönüşüm projeleri yapılmaktadır. Yapılan bu projeler, kentlerdeki bu sorunalanlarında ki potansiyellerden kazanç sağlamak amacıyla, kısa vadeliçözümler üretmeye yönelik yapılmaktadır. Oysaki, kentsel projeler kamuyararı esas alınarak kamunun denetiminde ve ülkesel, bölgesel standart venormlara uygun planlamalardır.Yaşadığımız metropolün genelinde son dönemde hızlı bir yapılanma veyapılaşma görülmektedir. Çevremizdeki bu yapılan yapılar, birbirinin içinegeçmiş, estetik değerlerden uzak, ne yaşayanlara ne de bulundukları çevreyeuyum sağlamayan çirkin ve anlamsız bir görünüm içerisindedirler.Kentler ortak yaşam alanlarımız, mekanlarımızdır. Bu ortamın yaşamkalitesini yükseltmek, çalışma alanları için düzenli konumlar hazırlamak, tümkentsel bağlantıları kurmak, kentlinin yaşam haklarına yönelik fırsatlarıyaratmak, doğal kaynakları doğru kullanabilmek ve yönetmek, sürdürülebilirkentsel tasarım kararlarıyla mekan organizasyonu sağlayabilmek, kentselplanlama yaklaşımlarıyla mümkün olabilir.Bu dünyada sadece bizler yaşamayacağız. Gelecek nesillere çağdaşyaşam alanları ve ilkeleri bırakmak, maddi zenginliklerden çok dahaönemlidir. Bunu unutmamalı ve unutturmamalıyız.
Özet (Çeviri)
Cities are not only geographical places where human population livesbut also cultural centers consisting of mutual relations and spiritualCommunications. Each city has its own philosophy, living principles and soul.Those rules that are defined by inhabitants may change partially by time,however, cultural heritage shall transfer in the most intact manner fromgeneration to another.Historical identity and cultural heritages are strongly correlated witheach other and is an integrity that expresses both historical and culturalidentity of city inhabitants.Societies should pay utmost attention to landscaping that reflect theirrespective characters, if they are willing to reach the best and the mostbeautiful. Whereas, sophisticated requirements of contemporary people andstate-of-the-art products are at dangerously Might levels menacing theenvironment. Available natural beauty should be protected without prejudiceto functioning balance of nature. in those cities, where ECOLOGICALRELATIONS ARE DISREGARDED, it Is obvious that climate and soilconditions happen to be so hard to live with toxic substances emitted byindustry.Each dav problems get larger and be come insolvable due to wrong andsubjective policies of political powers, Urban conversion projects, which havebeen devised for producing solutions, lead to failure to find a solution If it isaimed at high earnings in the short run However, projects should be plannedin accordance with countrywide and regional standards and criteria undersupen / ision of public based on public benefits.Our metropolis is recently experiencing a fast, complicated,meaningless and impleasant configuration far away from aesthetical values.Our basic mission is to upgrade our common living area quality. It is possibleto make new settlements viable places only through a long-term urbanplanning, which includes correctly exploiting and managing naturalresources.If we do not want to leave the world as it has already been left to us, wemust prepare and exercise contemporary living areas and living principleswithout regarding material benefits for the future and always bear in mind thatThis world is not only ours.