İç mekanda malzeme kullanımında akustik performans kriterleri
Acoustic performance criteria for material use within space
  1. Tez No: 184182
  2. Yazar: HAYRİYE BAHAR EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİT YAŞA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İÇ MEKANDA MALZEME KULLANIMINDA AKUSTİKPERFORMANS KRİTERLERİÖZETYapılan çalışmanın amacı, mimari tasarıma bir veri olarak katılan sesin iç mekan ileolan ilişkisinin irdelenmesi ve bu konuya bağlı olarak örnekler üzerinde incelemeleryapılmasıdır.Akustik kavramının açıklanması amacı ile çalışmanın ilk bölümünde, sesintanımlanması ve fiziksel özellikleri üzerinde durulmuştur.Mimari anlamda akustik, ikinci bölümde ele alınmıştır. Gürültü denetimi başlığıaltında, gürültünün oluşum şekli ve yapı içinde yayılmasına bağlı olarak denetimyöntemleri irdelenmiştir. Hacim akustiği başlığı altında ise 20. yy modern akustikkavramları doğrultusunda, hesaplanabilir ve ölçülebilir parametrelere göre mekaniçinde olması gereken işitsel konfor şartları ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, daha önce incelenen ses ve mimari akustik kriterlerdoğrultusunda, iç mekanda kullanılan malzemeler tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır.Bu sınıflandırma sesin karşılaştığı yüzeydeki verdiği tepkilere göre oluşturulmuştur.Mekan işlevine bağlı olarak, malzemelerin akustik etkinlikleri çeşitli örneklerüzerinden ve yöntemlere göre incelenmiştir.İç mekan malzemelerinin kullanımında konfor koşullarının sağlanma şekilleribelirlenmiştir. Olumsuz kullanımlar saptanarak, ortadan kaldırılması ile ilgili önerilergeliştirilmiştir.xii
Özet (Çeviri)
ACOUSTIC PERFORMANCE CRITERIA FOR MATERIAL USEWITHIN SPACEABSTRACTThe purpose of the work done is to investigate the relation between sound, which isan input to architectural design, and interior space and also to examine sample casesrelated with this subject.In order to explain the acoustic concept, the definition and the physical properties ofsound has been deliberated in the first section.Acoustics in architectural context has been discussed in the second section. Noisecontrol methods according to the origin of the noise and the propagation within thespace have been discussed under the noise control topic. The required auditorycomfort conditions with respect to the computable and measurable parametersaccording to 20th. century modern acoustics has been deliberated under the spaceacoustics topic.In the third section of the work, materials used within spaces have been describedand classified according to the auditory and architectural acoustical criteria that wereinvestigated in the first two sections. The classification has been based on theresponse of the sound wave to the surface it encounters. The acoustic behavior of thematerials according to the functions of the space has been investigated with differentexamples and methods.Methods to create the comfort conditions through material use have been specified.Unfavorable uses and cases have been stated and suggestions for remedy aredeveloped.xiii