İki boyutluluktan üç boyutluluğa geçiş: Grafiksel form tasarlama
From two dimensionality to three dimensionality: Graphical form design
- Tez No: 184206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SOYGENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geçen yüzyıllar boyunca gerek mimari tasarım ve teknik özellikleri açısındangerekse özgünlük ve fonksiyonelliğin olduğu benzer birçok tasarım alanında ve bualandaki tekniklerde biçim, sadece üretildiğinde boyutluluğunu algıladığımız onundışında kâğıt üzerinde iki boyutlu kalmış bir nesnedir. Günümüze kadar geliştirilmişolan bir takım tasarım yaklaşımları irdelenirken, mimarlık ve benzeri tasarımalanlarında tasarlanan ürünün tasarlanma ve üretilme durumları gibi evrelerindebirçok açıdan değerlendirme ve algılama yapılmamaktadır. Oysaki tasarıma aitkurgusal bütünlükler ve tasarıma dair yaklaşımlar, algısal olarak süreçleri içerisindegörülen, gelişen ve değişen yaklaşımlardır. Tasarım çözümleri insanın pratikte çoğuzaman keşfedemediği geniş ölçekte olsa bile, tasarıma gerek algısal bütünlüktengerekse biçimsel dönüşümden yaklaşıldığı taktirde, tasarım ürünlerinin hassasiyeti vekurgusal alt yapısı sorgulanmaktadır ve böylece daha iyi ve etkinliği daha fazla ürünortaya koyma ihtiyacı doğmaktadır.Günümüze kadar tasarım eylemi, ürünün kendisi, sunumu ve üretimi ilişkilerininkurulmasıyla var olmuştur. Artık mimarlığın da dahil olduğu bütün tasarımürünlerinin yaratılmasının ve var olmasının, sadece fiziksel olarak, kâğıtdüzlemindeki gibi iki boyutlu bir ortamda algılanması veya düz bir çizginin duvarolarak dümdüz yükseltilmesi gibi bir gerçeklikle kısıtlı olduğu düşüncesigerekliliğini yitirmektedir. Tasarım teknikleri, yaratıcılığı, geometrikkompozisyonları dönüştürmeye ve yeni biçimsel görüş ile tasarım ürününügeliştirmeye yoğunlaşmıştır. Gerek geleneksel tasarım teknikleri gerekse bilgisayarteknolojilerinin gelişerek tasarım sürecine katılmasından sonra, tasarım eylemi yenidinamizmler kazanmış, yeni kavramlar, açılımlar ve tartışma başlıkları oluşmuştur.Bu gelişmeler mimariyi ve benzer tasarım alanlarını yeni bir platforma taşımaktadır.Böylelikle gerek gelecekteki tasarım şekilleri, malzeme gelişimleri ve gerekseteknolojik değişimler ve bu tasarım görüşü ile en basitten algıladığımız biçimden enkarmaşık biçim organizasyonlarına kadar hayal gücünün ve yaratıcılığın imkântanıdığı alanda çok rahat bir biçimde tasarımlar yapılabilecek ve ürünlerin yaratacağıetkinliklerin de deneyimleneceği ortamlar kurgulanmasına olanak sağlanacaktır.Özellikle de bilgisayar ortamındaki tasarımlarda kullanılan, bilgisayarprogramlarındaki tam karşılığı bulunamayan araç ve hareketlerin tasarıma kattığıgücün yanı sıra tam karşılığını bulamamamız nedeniyle de bir bilgi akışına olanaktanımaktadır.Bu açıklamalar doğrultusunda grafiksel form tasarlama kavramı tasarımsal birmetoda oturtulmaya çalışılmış, geçmişten günümüze kullanılan benzer metotlartarihsel süreç içerisinde irdelenmiş, bunların tasarım sürecindeki etkisi ve yeri ortayakonulmaya çalışılmıştır. Gerek geleneksel metotlar gerekse bilgisayar teknolojileriile gelen biçimler kavramları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the last centuries form that is both in the architectural design field and alsoin many of design fields that has an originality and functionality about it architecturaldesign and technical qualities is an object that we only understand its dimensionsonly when it is in production but other than these an object that is left only on paper.While some design approaches that have been developed until today have beenexamined, the design and production phases of the designed product in architectureand similar design fields have not been evaluated and perceived in many ways.However fictional integrities and approaches of design are the approaches that areseen, and also developing and changing perceptionally in their processes. Eventhough design solutions are in so large a scale that one cannot discover allpractically, when it has been approached to design in the angles of both perceptionalintegrity and also formal transformation, the vulnerability and fictional substructureof the design products can be examined. In this way the need to create better andmore effective products is born.Until today design act has existed by setting up the relation between the productitself, its offer and production.The thought of a restriction of a truth that the creationand existence of all the design productions including architecture being perceived inan environment with two dimensions like on the paper surface or that raising astraight line like wall loses now the requirement. Design technics are focused ontransforming the creativity and geometrical compositions and developing the designproduct with the new formal concept. After the participation of both the traditionaldesign technics and also developing computer technologies into the design process,design act has gained new dynamisms, and new concepts, new expansions anddiscussion topics have been formed. These developments carry the architecture andsimilar design fields to a new platform. In this way both with the design forms,material developments and also technological changes and with this design conceptfrom the simplest way we perceive forms to the most complicated form organizationsin any kinds of fields that imagination and creativity enable designs will be madeeasily and also there is going to be the possibility to edit the environments in whichthe acts are going to be experienced that products create. Especially some tools andmoves that are being used in designs in the computer environment, and which havenot the exact replacement in the computer environment brings strength to the design,and because of the fact that we cannot find the exact replacement, this brings apossibility to an information flow.In accordance with these explanations the concept of graphical form designing hasbeen tried to fit in a design method, similar methods that have been used from pastuntil present have been examined in the historical process, these methods? effects andplaces in the designing process have been shown. Both the traditional methods andalso the form concepts developing in accordance with the computer technologieshave been discussed together.