İnvariant yakınsak dizi uzayları
Invariant convergence sequence spaces
- Tez No: 184239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETNVAR ANT YAKINSAK D Z UZAYLARIANDAÇ, BülentYüksek Lisans Tezi , Matematik Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Yılmaz ALTUNEylül 2006, 58 sayfaBu çalışmanın amacı, invariant yakınsak dizi uzaylarını inceleyerek buuzayların özellikleri yardımıyla bazı uygulamalar yapmaktır. nvariant yakınsaklığıntanımından hareketle sonsuz matrislerin ele alınması ve invariant matris metotlarınınkullanılması çok önemlidir. Ayrıca invariant matris ortalamaları bu bakımdan elealındığı taktirde sürecin doğru bir şekilde işlemesi sağlanabilmektedir. Uygun metot,dizi uzaylarının özelliklerinin belirlenmesi başta olmak üzere diğer bazı matrisuygulamaları içinde temel teşkil etmektedir. Bu şekilde invariant yakınsaklığa sahipdizi uzaylarını ele almak kolaylık teşkil etmektedir. Ayrıca invariant yakınsaklığınfarklı bileşenlerle kullanılabileceği de önem arz etmektedir.Anahtar kelimeler : Dizi uzayı, nvariant ortalama, nvariant matrismetotları, Sonsuz matrisler, Yarı norm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVARIANT CONVERGENCE SEQUENCE SPACESANDAÇ, BülentMsc, Mathematics ScienceSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Yılmaz ALTUNSeptember 2006, 58 pagesThe purpose of this study is to make some applications with help features ofthis spaces examining to sequence spaces. It is very important that infinite matricesis discussed and invariant matrix methods are used with motion from definition ofinvariant convergence. However it is provided to run truth of process in this form inthe event that is treated from this view of invariant matrix means. Also theappropriate method is to built for some other matrix applications in which isdetermined first of characterizations of sequence spaces. In this view it is toconstitute easy that to study of sequence spaces with invariant convergent property.However it is important that also to be used with the difference components.Key words : Infinite matrices, Invariant matrix methods, Invariant means,Seminorm, Sequence space.