Orlicz fonksiyonları yardımıyla tanımlanan bazı dizi uzayları
Sequence spaces defined by Orlizc functions
- Tez No: 258806
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde konuyu hazırlayıcı nitelikteki bilgilere ve konu ile ilgili olarak daha önce yapılmış çalışmalara kısaca değinilmiş, ikinci bölümde ise daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir.Bu çalışmanın üçüncü bölümünde Orlicz Fonksiyonları yardımıyla tanımlanan dizi uzayları ve bu uzaylarla ilgili bazı teoremlerin ispatlarına yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise Orlicz fonksiyonları ile tanımlanan kuvvetli yakınsak dizi uzaylarına genelleştirilebilen dizi uzayları tanıtılmıştır.Son bölümde ise Orlicz fonksiyonları yardımıyla tanımlanan Invariant yakınsak diziler ve özellikleri incelenmiştir.Ayrıca kuvvetli double -yakınsak uzay ile kuvvetli double -yakınsak diziler arasındaki bağıntılar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters.The first chapter contains basic definitions and refers to pertinent known results from the literature.In the second chapter, basic definitions,theorems and properties that will be used in later chapters have been given.In the third chapter, sequence spaces defined by orlicz function and the proofs of some theorems associate with these spaces have been given.In the fourth chapter, sequence spaces generalizated to strongly convergent sequence spaces defined using orlicz function have been presented.In the last chapter, invariant convergent sequence spaces defined by orlicz function and properties of sequence spaces have been examinated.In additon, some connections the between the spaces of strong double -convergence and -convergence sequences have been presented.