RF modül kullanan kablosuz yangın algılama sistemi
Wireless fire detection system using RF transmission
- Tez No: 184245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SÜER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ivÖZETBu çalışmada RF modül kullanılarak kablosuz haberleşme ortamıgeliştirilmesi sağlanmıştır. Bu haberleşme ortamı üzerinde mikrodenetleyicikullanılarak kablosuz yangın alarm sistemi tasarlanmıştır.Bu çalışmanın ana amacı RF modül ile kablosuz haberleşme temelplatformunun hazırlanmasıdır. Bu temel platform kullanılarak üzerine her türlüuygulama geliştirilebilir. Haberleşme platformu server / terminal mimarisineuygun geliştirilmiştir. Server ve terminal modüller UHF bandında 433.400MHz frekansında haberleştirilmişlerdir.Tasarlanan sistemde server ve terminallerde RF modül olarak UTR-C10M UHF FSK data transceiver modül kullanılmıştır. Server modülde biradet gösterge tablosu mevcut olup terminallerin durumunu monitör etmekiçin kullanılmıştır. Terminal modüllerde ise yangın algılama düzeneği olarakyangın ihbar butonu ve yangın detektörü mevcuttur.Sistemin çalışmasında server modül haberleşmeyi yönetir. TerminallerRF dinleyici konumundadır. Server'ın izin verdiği terminal kendi durumunuRF üzerinden server'a bildirir. Server bu durumu değerlendirerek gerekliişlemleri yapar.Uygulamanın bilgisayar üzerinde testi ve kontrolü için yangınalgılama sistem yazılımı geliştirilmiştir. Böylelikle terminallerin adreslenmesive sistemin bilgisayar arayüzüyle monitörü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYIn this study, a wireless communication platform using microcontrollerand RF tranceiver is developed. Also, on this platform, a wireless fire alarmsystem application is designed and presented.The main goal of this study is to design a basic RF platform which canbe used as a test bed in the development of various RF applications. This RFCommunication platform has a simple server / client architecture. Server andclient units communicates on uhf band in 433.400 Mhz. In the server and theclients, UTR- C10M UHF FSK transceiver chips are used for RFcommunication.The clients and the server are controlled by the 8 bit PIC16microcontrollers. The clients detect the fire with their sensors. Each client isidentified with an unique address. The server unit administers communicationin the system. It broadcasts messages containing an address and controlinformation. The addressed client sends the fire detection information orsome other information according to the broadcasted control information.Also, a fire detect system user interface is developed for testing andcontrolling applications by a computer. The server keep a table for the statusinformation of the clients. The user interface program accesses this table byUART communication through RS232 serial port. This interface programshows the status of the clients on the computer screen and enables thecomputer control of the server.