Borlanmış demir aluminat malzemelerin (FeAl) kinetik ve mekanik özellikleri
The mechanical and kinetic properties of the borided iron alumined (FeAl)
  1. Tez No: 184244
  2. Yazar: ERDİNÇ EKMEKÇİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: Borlanmış Demir Aluminat (FeAl) Malzemenin Kinetik veMekanik ÖzellikleriYAZAR ADI: Erdinç EKMEKÇİLERBu çalışmada, borlanmış demir aluminatın mekanik ve kinetik özellikleriincelendi. Borlama işlemi ekabor tozlarından meydana gelen katı bir ortamda 875ºC, 940 ºC ve 1040 ºC'lerde 2, 4 ve 8 saat süreyle uygulandı. Demir aluminatınyüzeyi üzerindeki FeB oluşumu XRD analiziyle doğrulandı. Metalografik çalışmalardemir aluminat yüzeyi üzerindeki neredeyse bütünüyle dişli ve poroz yapıdaki borürtabakasını açığa çıkardı. Deneysel sonuçlar borlama süresi ve sıcaklığı ne kadaryüksek olursa o kadar kalın borür tabakası oluşturduğunu gösterdi. Bu çalışmada ,borlama tabakasının sıcaklıkla ve süreyle beraber değiştiği görülebiliyor. Borürtabakası kalınlığı bazı değişkenlerle birlikte 7.58 ile 59,72 mm aralığında değişiyor.Borlanmış numunelerin yüzeyden itibaren mesafeye bağlı sertlikleri mesafeyleberaber düşmektedir. Altlık malzemenin üzerindeki borürün ortalama sertliği 1288ile 1495 Hv aralığında değişirken, altlık malzemenin sertliği 339 ile 486 Hvaralığında değişmektedir. X-ışınları analizleri incelenerek FeB fazı gözükmektedir,Fe2B fazı1040 ºC'de yapılan 8 saatlik borlama işlemi dışında gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: The Mechanical And Kinetic Properties Of TheBorided Iron Alumined (FeAl)AUTHOR: Erdinç EKMEKÇİLERIn this study, mechanical and kinetics properties of borided FeAl wereinvestigated. Boronizing was carried out in a solid medium consisting of Ekaborpowders at 875 ºC, 940 ºC and 1040 ºC for 2, 4 and 8 hours. The formation of FeBon the surface of iron aluminide was confirmed by XRD analysis. Metallographicstudies revealed an almost sawtooth and porous boride layer on the surface of theiron aluminide. Experimental results showed that longer boronizing time, the highertemperature resulted in thicker boride layers. It can be seen that the thickness ofboride layers change with the time and temperature.The thickness of boride layerranged from 7.58 to 59.72 µm with some scatters. The hardness of boridedspecimens decreased with the distance from the surface to the interior of the testmaterial. The average hardness of the boride on the substrate ranged from 1288 to1495 HV while the hardness of the substrate ranged from 339 to 486 HV. ExaminingX-Ray analyses, FeB phase was observed, Fe2B phase was not detected exceptboriding at 1040 ºC for 8 hours.